Menu English

Výjimečný rok Hvězdárny a planetária Brno

Výjimečný rok Hvězdárny a planetária Brno

Celkem 1952 představení, na které v roce 2014 dorazilo 144 913 návštěvníků. Hvězdárna a planetárium Brno uvedla 9 premiér v digitáriu, připravila 4 výstavy a 13 výjimečných akcí. Vznikl úspěšný videoportál doplněný elektronickou pozorovatelnou dostupný na adrese www.zeremevesmir.cz a také se oslavily již 60. Narozeniny hvězdárny. Výjimečný se ale nestal pouze rok 2014. Již nyní je jisté, že podobně zajímavý bude i rok 2015.

Rok 2014 skutečně překonal všechny naše představy. V řeči čísel, ale také v úrovni dramaturgické tvorby, jsme se ocitli na prvním místě mezi českými planetárii. Nikdy v dějinách k nám nepřišlo tolik návštěvníků! Navíc jsme zažili dva radikální zlomy. Za prvé jsme položili základy prvotřídní produkce představení pro digitální planetária (audiovizuální zařízení promítající na velké, polokulovité projekční plochy). Dokonce jsme se dostali do první ligy evropských, vlastně světových planetárií vůbec. Výrazně se také změnila skladba našich návštěvníků. Za posledních deset roků se jejich počet zdvojnásobil, navíc přestává platit dávné rčení „Naposledy jsem byl u vás na hvězdárně se školou“. Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

V roce 2004, tedy před deseti roky, dorazilo na Hvězdárnu a planetárium Brno 79 997 návštěvníků, z toho 51 tisíc byli žáci a studenti ze základních a středních škol. V posledních letech ale začal prudce stoupat zájem běžné veřejnosti. V roce 2014 – poprvé v šedesátileté historii organizace – výrazně převýšili běžní návštěvníci nad žáky a studenty. Celkem přišlo 144 913 diváků, z toho bylo „jen“ 42 procent školáků a 58 procent veřejnosti.

Cesta k úspěchu

Klíčem k současnému úspěchu se staly dva projekty realizované za bezprostřední spolupráce a také z prostředků statutárního města Brna. Tím prvním byla přestavba budovy Hvězdárny a planetária Brno v letech 2010 a 2011 dle návrhu architekta Martina Rudiše. Nejen, že výsledné řešení bylo oceněno jako Stavba roku České republiky, ale také nominováno na mezinárodní cenu Mies van der Rohe Award. Především však rekonstrukce metamorfovala Hvězdárnu a planetárium Brno v otevřenou instituci, která se stala univerzálním kulturně-sociálním centrem se zaměřením na propagaci přírodních věd.

Druhým klíčovým předělem byla instalace digitálního projekčního systému, jehož konfigurace je ojedinělá v rámci celého evropského kontinentu. Ambicí autorského týmu Hvězdárny a planetária Brno je přitom podporovat specifickou tvorbu nových představení pro digitální planetária. A uvádět také ta nejlepší představení ze zahraničí. Už v únoru 2015 se proto návštěvníci dočkáji hned tří premiér.

Co nás čeká v nadcházejícím roce 2015

Se zvířátky o vesmíru je pohádkové představení, které vzniklo ve spolupráci s brněnským grafickým studiem Petra Hlouška podle scénáře Davida Kovala. Vypráví o čtveřici zvířecích kamarádů, kteří se sešli na kraji lesa, aby prozkoumali hvězdářskou základnu. Úžasné planety od Jana Píšaly nahlédnou pod pokličku vzniku Sluneční soustavy a prozradí, kdy a kde se vzalo Slunce s planetami. Diváci na vlastní oči spatří ta nejzajímavější zákoutí našeho planetárního systému a podívají se do míst, kam se doposud odvážily jen meziplanetární sondy. Představení Přírodní výběr ukáže, jak se formovaly myšlenky jednoho z nejslavnějších vědců všech dob – Charlese Darwina. Názorně vysvětlí, co to je a jak vlastně přirozený výběr probíhá a kam v tomto příběhu spadáme my. Jsme na vrcholu evoluce? Nebo jsme jen jedním z mnoha živočišných druhů stromu života? Přírodní výběr pochází z dílny holandské společnosti Mirage IIID, které patří mezi nejlepší producenty představení pro digitální planetária na světě.

Navíc se připravují další, výjimečné projekty. Hned v lednu to bude Vesmírný karneval pro malé děti, v únoru bude následovat Darwinův den s DNA. Ještě zajímavější událost se chystá na pátek 20. března, kdy v dopoledních hodinách nastane částečné zatmění Slunce. V polovině dubna se na Hvězdárně a planetáriu Brno odehraje první ročník mezinárodního filmového festivalu Central European Fulldome Festival Brno 2015. A na sklonku letních prázdnin bude v okolí budovy instalována volně přístupná vědecká stezka, označovaná jako Přírodovědné kognitorium.

Všechny tyto projekty a proměny, ale také mnohé další, je možné po celý rok 2015 sledovat na www.hvezdarna.cz nebo na www.facebook.com/hvezdarna.brno