Menu English

V pondělí 4. prosince obdrží profesor Miloslav Druckmüller za výsledky světového významu při matematickém zpracování obrazu zatmění Slunce Nušlovu cenu. V 17 hodin promítneme film HELIOS právě o panu profesorovi, vlastní ceremoniál spojený s přednáškou začne v 18 hodin. Přijďte se podívat, vstup zdarma.

Vánoce na hvězdárně

Hvězdárna a planetárium Brno o vánočních svátcích otevře už 26. prosince, aby své dveře nezavřela do konce roku. Novinkou jsou představení na Silvestra, tradiční je novoroční představení v planetáriu. Navíc s premiérou představení pro děti i dospělé – Soumrak dinosaurů a pořadu pro starší kosmoplavce – Setkání s kometou. A jako malý dárek od nás všichni malí návštěvníci dostanou čerstvý výtisk Krávovin!

http://vstupenky.hvezdarna.cz/hvezdarna-a-planetarium-brno/myprofile/list/titledetail/5126-pristi-zastavka-vesmir

Soumrak dinosaurů – vánoční premiéra

Od pondělí 26. prosince do soboty 31. prosince uvádíme novinku Soumrak dinosaurů. Spolu s digitáriem můžete cestovat nejen prostorem, ale i časem. Tentokrát až do doby před 250 miliony roky! Spolu s našimi hlavními hrdiny se seznámíte s některými druhy vyhynulých ještěrů, kteří pravděpodobně byli předchůdci dnešních ptáků. Prolétnete se s největším létajícím tvorem, který kdy žil na naší planetě – Quetzalcoatlem. Budete utíkat před stádem Argentinosaurů a schováte se před útočným Velociraptorem. Nakonec se stanete svědky soumraku dinosaurů při pádu obří planetky před 65 miliony roky. Také ale zjistíte, že podobné katastrofy, při kterých kdysi dávno vymřeli téměř všichni živočichové a rostliny, jsou přirozenou součástí koloběhu života na naší planetě. Občas se budete bát, občas se budete smát, tu a tam se vám zatočí hlava. Představení Soumrak dinosaurů pro vás každopádně bude nezapomenutelným zážitkem. Součástí představení, které je vhodné pro děti od 6 let a trvá přibližně 60 minut, je i komentovaná ukázka hvězdné oblohy před miliony roky.

Setkání s kometou

Vesmír je obrovský a ukrývá nekonečné množství tajemství. Abychom poznali alespoň některá z nich, vyrábíme důmyslné aparáty s důmyslnými elektronickými smysly, které jsou schopny pracovat v mrazivých podmínkách miliardy kilometrů daleko od Země. Jedním z nich byla i sonda Rosetta, která jako první lidský výrobek přistála na jádru komety. A právě tomuto výjimečnému projektu je věnováno výjimečné představení Setkání s kometou. Model kometárního jádra, který v něm uvidíte, je totiž natolik detailní, že překonává i ty nejlepší hollywoodské trikaře. Součástí představení Setkání s kometou, které je vhodné pro návštěvníky starší 10 let a trvá přibližně 55 minut, je i komentovaná ukázka záběrů jádra komety Churyumov-Gerasimenko.

15272275_10154305361684842_1268726454175477759_o

Vánoční pozorování večerní oblohy

Zajímá vaše děti vesmír a noční obloha? Chtějí se podívat na hvězdné nebe velkým dalekohledem? Pak k tomu máte skvělou příležitost od 26. do 30. prosince na Hvězdárně a planetáriu Brno. Využijte toho, že se brzy stmívá a prozkoumejte se svými ratolestmi třeba zářivou Venuši, načervenalý Mars nebo otevřenou hvězdokupu Plejády ještě před večeří! Pozorování noční oblohy pro děti začíná už v 17 hodin a trvá zhruba jednu hodinu. Stavit se však můžete klidně i na pár minut. Ale pozor – pozorovat se bude pouze za hezkého počasí. V každém případě se však nezapomeňte teple obléct, ve vesmíru je totiž strašná zima!

Novoroční hvězdárna

Jak na nový rok, tak po celý rok. Hvězdárna a planetárium Brno své brány otevírá už v neděli 1. ledna 2017. V odpoledních hodinách jsou připravena mimořádná představení v sále digitária za jednotné, novoroční vstupné. Čím drží svět pohromadě? Kde najdeme Ptačí ostrov? Má Měsíc skutečně tisíc tváří? Kam ukazuje Severní hvězda? Podaří se Tomášovi s Katkou napravit celou neplechu a zachránit kouzelnou říši za knihovnou? Na tyto ale i další otázky odpoví nejmenším divákům dobrodružný příběh Ptačí ostrov. Vydáme se do světa fantazie, kde potkáme syna Severní hvězdy Aruna, prostořekého piráta s partou dobromyslných námořníků, mudrce Al Hasena s mohutným plnovousem, stejně jako hodnou tetu a přísného strejdu. To vše v kulisách, které si vzaly za vzor Lednicko-Valtický areál. Budeme svědky pátrání po kouzelném klíči od tajemného globusu, na cestu nám posvítí čarovná světluška, poplaveme s lodí plnou bukanýrů, vzneseme se s neuvěřitelným létajícím strojem a staneme se svědky objevu neobvykle krásného drahokamu, průzračného jako měsíční svit. A hlavně zažijeme velkou zábavu!

http://vstupenky.hvezdarna.cz/hvezdarna-a-planetarium-brno/myprofile/list/titledetail/5126-pristi-zastavka-vesmir