Menu English

Svátek světla

Hvězdárna a planetárium Brno si na konec kalendářního roku připravila nejedno překvapení. Například v neděli 21. prosince odpoledne můžete přijít osvítit Kraví horu a symbolicky tak oslavit svátek světla – zimní slunovrat.

V noci z 21. na 22. prosince nastává zimní slunovrat, který odpradávna vzbuzoval pozornost lidí. Podle jedné z legend právě v tento den bývá síla životodárného Slunce nejslabší, dokonce byl zimní slunovrat uctíván jako okamžik zrození nového Slunce. Není tudíž náhodou, že na konec prosince vycházejí Vánoce, jsou totiž založeny na mnohem starších pohanských slavnostech spojených právě se zrozením nového Slunce.

V roce 2014 nastane zimní slunovrat přesně 22. prosince v 00:03 středoevropského času. Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

V neděli 21. prosince odpoledne můžete přijít osvítit Kraví horu a symbolicky tak oslavit svátek světla – zimní slunovrat. Od 13 do 17 hodin vás budeme učit vyrábět svíčky i svícny, na dětských tvářích šikovná umělkyně vytvoří dočasné třpytivé tetování.

V digitáriu budou v neděli 21. prosince odpoledne připravena tato představení

13.30 Zula hlídka: Dobrodružství v čase

15.00 Úsvit kosmického věku

16.30 Astronaut

Navíc se můžete také podívat na mimořádné projekce světelné instalace Roj 2.0, která je součástí fasády budovy Hvězdárny a planetária Brno. Na výrobu svíček a třpytivého tetování je vstup zdarma, místa v digitáriu si můžete rezervovat anebo rovnou koupit vstupenky na těchto stránkách www.hvezdarna.cz/program