Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

RUDOL ŠVAŘÍČEK, cestovatel: PAPUA + HYNEK KMONÍČEK, diplomat: AMERIKA


  • úterý 10. března od 20.00 hodin | rezervace a vstupenky | www.hvezdarna.cz

Rudolf Švaříček,
Svět, o kterém jsme si mysleli, že už neexistuje.

Vzrušivé napětí v horách. Skalní plošiny ukrývají bizarní mumie. Ze skalní terasy vysoko nad údolím skupina rudých mumií hlídá vesničky i minulost. Rozervané skály evokují tajemné Šangri-la. Bílá barva duchů mudmans zahání nepřátele. Horská džungle vykouzlí rajky, nejkrásnější ptáky světa. Mt. Hagen umí nejbarevnější festival bubnů, rajek, masek a kuriozit. Kundu třímá každá hudební parta, zvuk se nese džunglí daleko. Slyšíte znít tamtamy času…? Guinea je stále nejzajímavější kout planety. Zeměkoule se asi neotáčí všude stejnou rychlostí. Existují místa, která se trochu točit zapomněla…

Hynek Kmoníček, Amerika

Hynek Kmoníček je ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. Dříve zastával funkci velvyslance v Indii, poté v Austrálii. Do července 2010 byl náměstkem ministra zahraničních věcí pro právní a konzulární problematiku a aktuální politické otázky. Po nástupu Karla Schwarzenberga na místo ministra zahraničních věcí byl z pozice náměstka odvolán a vyslán jako velvyslanec do Austrálie. Do širšího povědomí české veřejnosti se zapsal jako dlouholetý velvyslanec při OSN, kde se stal v historii prvním českým předsedou rozpočtového výboru, a také v souvislosti s úspěšným vyřešením případu zadržení českých entomologů v Indii v roce 2008, kde tehdy působil jako velvyslanec České republiky.

Kmoníček je znám jako mediálně obratný a na veřejnosti často vystupující diplomat, který se nevyhýbá složitějším a citlivým případům. Zabýval se krizí okolo TV Nova, českými pašeráky drog, řešením protestů ortodoxní židovské komunity, reformou zpravodajských služeb apod. V zahraničních médiích bylo jméno nejčastěji skloňováno ve spojitosti s možnou pražskou schůzkou teroristy Muhammada Atty s iráckým diplomatem.