Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Prožijte příběh Sluneční soustavy

V novém sále exploratoria Hvězdárny a planetária Brno se pomocí velkoplošných ilustrací, jedinečného audiovizuálního systému, interaktivních exponátů a mnoha dalších vzácných exponátů vydáte na cestu Sluneční soustavou.

„Těžko říci, který exponát je nejzajímavější,“ zamýšlí se autor expozice Pavel Gabzdyl. „Snad železný meteorit o váze přes 21 kilogramů, který dopadl asi před milionem roků na území severního Švédska. Především proto, že není schován ve skleněné vitríně, ale kdokoli si na něj může sáhnout. Dokonce počítáme s tím, že se díky prstům našich návštěvníků časem krásně vyleští.“

Unikátní je také speciální projekční koule o průměru 1,2 metru, na kterou lze promítnout nejrůznější textury planet i jiných těles Sluneční soustavy. A nejen to – je možné ukázat jejich změny v čase. Například, jak probíhá letecký provoz na planetě Zemi.

Návštěvníci si mohou za asistence odborných pracovníků Hvězdárny a planetária Brno pohrát i s několika kinetickými experimenty. S jejich pomocí se seznámí, jak obíhají umělé družice kolem Země, kolik by vážila ta stejná krabice džusu na různých tělesech Sluneční soustavy, anebo jak rozhoupat Foucaultovo kyvadlo.

Pozornost strhnou i jedinečné planetární váhy. „Jednoduše si stoupnete na váhy a dozvíte se, kolik byste vážili na všech zajímavých těles Sluneční soustavy,“ prozrazuje autor Michal Dvorský. „Ale nejen jich, nýbrž také na exoplanetách, některých hvězdách či černé díře. Samozřejmě pokud byste pobyt v takových extrémních podmínkách vůbec přežili.“ Velmi zajímavým exponátem je i reliéfní model největší sopky Sluneční soustavy – Olympus Mons na povrchu Marsu. Podle výškových měření z umělých družic jej v měřítku 1 : 768 000 a se čtyřnásobným umělým převýšením výšky vytvořili studenti Střední školy aplikované kybernetiky z Hradce Králové.

Příběh Sluneční soustavy, který zprostředkuje moderní pohled na svět kolem nás, je přístupný před pořady v sále velkého planetária. S ohledem na omezenou kapacitu sálu exploratoria je vhodné si na prohlídku s předstihem rezervovat vstupenky.