Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Přivítali jsme 50000. návštěvníka

Po více než čtyřech měsících od otevření přivítala nově zrekonstruovaná Hvězdárna a planetárium Brno již 50 000. návštěvníka. Stalo se tak v úterý 3. dubna 2012 v odpoledních hodinách, kdy do hvězdárny zavítal Dušan Ráček z Brna, který z rukou ředitele Hvězdárny a planetária Brno Jiřího Duška a předního českého popularizátora astronomie Jiřího Grygara obdržel pamětní list a drobné dárky.

Brněnská hvězdárna připravuje pro letošní rok další významnou investici, která tuto instituci ještě více zatraktivní. Jedná se o digitalizaci sálu velkého planetária (100% dotace z MŠMT ČR).

„O astronomii je mezi veřejností zájem a já jen mohu konstatovat, že proměna zastaralé hvězdárny v moderní a všemi přístroji vybavenou instituci se vskutku vyplatila. Čísla dokazují, že jsme šli správným směrem. Dnes máme jednu z nejmodernějších a nejatraktivnějších hvězdáren v České republice, spolupracujeme na mnoha projektech s univerzitami i vědeckými institucemi a Brňané mají oblohu opravdu přímo na dlani. Stačí si dojít na Kraví horu,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.

„Posláním Hvězdárny a planetária Brno je propagovat moderní vědu, její význam i smysl, mezi nejširší veřejností. Nejde samozřejmě jen o návštěvnost, velký zájem veřejnosti nás nicméně velice těší. Je patrné, že koncept centra medializace vědy má mezi obyvateli úspěch. Není výjimečné, že k nám v jeden den zavítá téměř tisíc návštěvníků,“ řekl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

Padesát tisíc návštěvníků v minulých čtyřech měsících zhlédlo představení pod umělou oblohou velkého planetária, zúčastnilo se komentovaných prohlídek interaktivních výstav anebo pozorovalo večerní nebe nad Brnem. Velký zájem je také o vzdělávací pořady pro mateřské, základní a střední školy.Pro další měsíce hvězdárna připravila reprízy populárních pořadů Neuvěřitelné Brno a Zpráva o konci světa.

A na letní období chystá nové představení Po setmění, které divákům představí letní oblohu, astronomickou techniku a projekční možnosti starého i nového planetária.Hvězdárna a planetárium Brno se stává významným činitelem na poli medializace vědy. Svědčí o tom i aktivní spolupráce se Středoevropským technologickým institutem CEITEC nebo Masarykovou univerzitou. Její pracovníci také připravují řadu kulturních aktivit a na podzim plánují digitalizaci projekčního systému velkého planetária.