Přijďte se podívat na Venuši
Víte, jak spolu souvisí planeta Venuše a tramvaje? Je to docela přímočaré… Nasednete-li na tramvaj číslo 4 ve směru Náměstí Míru, dojedete těsně pod vrchol Kraví hory, odkud je to na Venuši už docela kousek. Za pěkného počasí stačí v lednu vyšlapat mírný kopec, koupit si vstupenku na pozorování večerní oblohy na brněnské hvězdárně a prostřednictvím zdejších dalekohledů se vydat vstříc této čarokrásné planetě.
Ne, že by výše uvedené nebyla pravda (ostatně tamní dalekohledy vám toho ukážou ještě mnohem víc), ale bylo by nanejvýš sobecké dělat si na pozorování Venuše astronomický monopol… Vždyť se na ni můžete podívat úplně zadarmo a více než hravě. Venuše je totiž po Slunci a Měsíci tím nejjasnějším vesmírným objektem na pozemské obloze.
Večer je díky tomu nepřehlédnutelná.
Venuše obíhá blíž Slunci než Země, a proto se od naší denní hvězdy na obloze nikdy příliš nevzdálí. Z tohoto důvodu ji můžeme snadno pozorovat pouze na ranní anebo na večerní obloze. V prvém případě je pro nás jitřenkou, ve druhém večernicí. A právě taková situace nastane na počátku roku 2020.
Od ledna do března budeme blyštivou Venuši vídat zpočátku vysoko nad jihozápadním, později nízko nad západním horizontem. A nebojte se, určitě ji nepřehlédnete. Večernice bude vypadat jako žlutobílý, zářící bod velmi pomalu se sunoucí směrem k obzoru (jejího pohybu si všimnete s odstupem pár desítek minut).
Určitě se na ni zkuste podívat večer 27. či 28. ledna anebo mezi 26. až 28. únorem. Tehdy ji totiž na obloze doprovodí uzoučký srpek dorůstajícího Měsíce.
Mimochodem, i ten sehraje v lednu jedno netradiční nebeské představení: dne 10. ledna proběhne tzv. polostínové zatmění úplňkového Měsíce. V tomto případě se náš souputník zanoří pouze do zemského polostínu a nikoliv plného stínu. Měsíční kotouč tedy poněkud potemní, příliš výrazné to ale nebude.
Vše vypukne osm minut po šesté hodině večerní, kdy Měsíc spatříme nad jihovýchodním obzorem v souhvězdí Blíženců (nad obzor se vyhoupne přibližně o dvě hodiny dříve). Do zemského polostínu se začne nasouvat spodním okrajem. Postupně tedy bude tmavnout „odzdola nahoru“. Kompletně se však do zemského polostínu neponoří. Ten obsáhne jen zhruba 90 % průměru měsíčního disku (stane se tak ve 20:10), takže levý horní cíp Měsíce bude zářit po celý večer s plnou intenzitou.
A podobně jako v případě Venuše, ani k pozorování výše popsaného úkazu nepotřebuje nic víc, než vaše oči, dobrý výhled na oblohu a příznivé počasí… Nicméně pokud byste se chtěli na obě tělesa podívat trochu víc zblízka, určitě zavítejte na Hvězdárnu a planetárium Brno. Od středy do soboty, vždy za pěkného počasí, zde v 19 hodin začíná komentované pozorování podvečerní oblohy. Svém místo u dalekohledu chytnete s předstihem na www.hvezdarna.cz