Menu English

Prázdninový začátek jara na brněnské hvězdárně

Celý týden 13. – 19. března 2017 nabídne Hvězdárna a planetárium Brno prázdninovým školákům pohádky i dobrodružné příběhy v sále digitária. V sobotu 18. března se každý dokonce může zúčastnit přivítání jara – ale nezapomeňte si přinést pytlík kuliček.

http://vstupenky.hvezdarna.cz/hvezdarna-a-planetarium-brno/myprofile/list/titledetail/5126-pristi-zastavka-vesmir

V pondělí 20. března v 11 hodin a 28 minut našeho času se Slunce ocitne přesně na nebeském rovníku. Nastane jarní rovnodennost a začne astronomické jaro. Existují přitom jasné důkazy, že jarní rovnodennost slavili už Keltové, Germáni, Májové, Řekové nebo Římané. Pro řadu dávných civilizací ve 2. a 3. tisíciletí před naším letopočtem v této době dokonce začínal nový rok, dosud to tak praktikují například vyznavači pársismu. Existuje také pověra, že pouze v den jarní rovnodennosti postavíme syrové vejce na špičku… Dnešní význam jarní rovnodennosti je však výrazně menší. Křesťané od ní sice odvozují Velikonoce, ale pro astronomy je pouze okamžikem, kdy střed slunečního kotouče překročí světový rovník v souhvězdí Ryb. Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

Od pondělí 13. března do pátku 17. března 2017 se mohou všichni prázdninoví školáci těšit na velmi oblíbený Soumrak dinosaurů – vždy v 10.00 a 17.00. Představení hledá odpověď na otázku, jaké to asi je usnout a probudit se v pravěku? Divoké dobrodružství ve světě dinosaurů bude napínavé pro malé i velké diváky, spolu s digitáriem můžete cestovat nejen prostorem, ale i časem. Tentokrát až do doby před 250 miliony roky!

Menší školáky určitě potěší pohádkový příběh, který vypráví o malé holčičce, co chodila hlavou dolů. Jenže, co je vlastně vzhůru nohama? Na to se dozvíte odpověď při návštěvě představení Vzhůru nohama, které se o „jarňákách“ promítá v planetáriu vždy od 14 hodin. Anebo se spolu se Zula hlídkou vydejte ve speciálním létajícím talíř do minulosti na záchranu celé naší planety – vždy v 15.30.

V pondělí 20. března nastává jarní rovnodennost a konečně se opět vrátí jarní Slunce. Proto přijďte v sobotu 18. března 2017 od 14.00 do 17.00 přivítat jaro na Hvězdárnu a planetárium Brno. Kromě úžasných pořadů v digitáriu, bude připraven i jeden mimořádný program – „hvězdná koulení“. Jedinou podmínkou je vzít si sebou pytlík kuliček, nebo 3 pingpongové míčky. Navíc se dozvíte něco o tom, jak si pořídit jarní osení. Tak hurá jaro je tady, tak neseďte doma, klikněte na www.hvezdarna.cz/program a vyrazte pak na Kraví horu!