Pozor na superúplněk!
Zapomeňte na spánek, připravte si dalekohledy i fotoaparáty a hlavně sledujte oblohu. V neděli 10. srpna se na ni zjeví Měsíc v úplňku. A ne v ledasjakém – bude to Měsíc v superúplňku!
Měsíční úplňky už odpradávna budí pozornost řady pozemšťanů. Nejen, že nás tehdy Měsíc svým světlem dokáže v noci probudit, ale možná má i další účinky na živé organismy. Vlasy, houby a děti sice za úplňku lépe nerostou, ale podle mnohých pranostik obnažená ňadra ano.
Astronomové ale z úplňku velkou radost nemají. K pozorování jeho povrchových útvarů se takové nasvětlení nehodí a navíc zvyšuje jas oblohy, takže znemožňuje sledovat méně nápadné vesmírné objekty – třeba mlhoviny nebo galaxie.
Seznamte se se superúplňkem
Nadcházející úplněk bude každopádně výjimečný. Proč? Náš Měsíc neobíhá kolem Země po přesně kruhové, ale po mírně výstředné dráze, takže se vzdálenost obou těles mění v rozmezí padesát tisíc kilometrů. Někdy je tedy od naší planety dál (tomu se říká odzemí), jindy naopak blíž (tzv. přízemí). Superúplněk pak nastane tehdy, když je Měsíc v úplňku a navíc v přízemí. Tehdy má na pozemské obloze největší úhlovou velikost a nejvíc na nás také zasvítí.
Měsíc se k Zemi v roce 2014 nejvíce přiblíží v neděli 10. srpna v 19 hodin a 44 minut našeho času a jen o půl hodiny později nastane i úplněk (přesně ve 20 hodin a 9 minut). Tou dobou bude náš kosmický soused od středu Země vzdálen „pouhých“ 356 896 kilometrů (pro srovnání, nejvíce se od nás letos Měsíc vzdálil 28. července na 406 568 km).
Za superúplňku bude průměr měsíčního kotoučku zhruba o 15 procent větší než obvykle, současně se zhruba o třetinu zvýší jeho jas. Zní to zajímavě, ale ve skutečnosti si této události prakticky nevšimneme. Na to bychom potřebovali nějaké měřící přístroje. Přesto bychom si měli velký úplněk náležitě užít!
Jak si superúplněk vychutnat?
Pokud budete sledovat východ superúplňku někde v České republice, vyhlížejte jeho kotouč nad východním obzorem již krátce přes osmou hodinou večerní. Už v té chvíli můžete pořídit zajímavé záběry. Měsíční kotouč se totiž poblíž obzoru často zbarvuje do červena a také se na své pouti oblohou potkává s pozemskými objekty.
Měsíc je jediným satelitem naší planety přírodního původu. Lidé ale již patnáct roků na oběžné dráze staví umělý satelit – Mezinárodní kosmickou stanici. A právě její průlet zpestří noc se superúplňkem. Kosmická stanice se objeví kolem 21:49 nízko nad západním obzorem, během dvou minut vystoupá nad severní obzor a zhruba ve 21:54 zmizí u východního obzoru. K pozorování přitom nejsou potřeba žádné speciální pomůcky – stačí se v dané době otočit Měsíci zády a sledovat „jasnou hvězdu“, která neslyšně poletí oblohou. Stejně zajímavá podívaná se zopakuje za hodinu a půl, tedy mezi 23:25 a 23:28 našeho času.
- Návod na pozorování umělých družic najdete na www.zeremevesmir.cz
V dalších hodinách pak můžeme sledovat, jak se Měsíc pozvolna pohybuje oblohou. Jelikož bude jen pár hodin před příletem meteorického roje Perseid (v noci z 12. na 13. srpna), tu a tam určitě zahlédneme nějakou tu „padající hvězdu“. Vláda superúplňku na srpnové obloze skončí po páté hodině ranní, kdy se chová za západní obzor.
- Na www.zeremevesmir.cz je i povídání o letošních Perseidách…
Jak super bude superúplněk?
Srpnový superúplněk není v letošním roce osamocený. Další nezvykle velký úplněk nastane už 9. září. Ještě větší proběhne 28. září 2015, kdy k nám bude Měsíc ještě o 20 kilometrů blíž než v letos v srpnu. Další rok – 14. listopadu 2016 – se dokonce ocitne jen 356 511 kilometrů od Země. Tento rekord bude zlomen až v listopadu roku 2034.
Na pozorování srpnového úplňku nepotřebujeme žádné speciální přístroje. Podstatné je především pěkné počasí. Tak, ať to vyjde!