Menu English

Posviťtě Krtečkovi na cestu

Posviťtě Krtečkovi na cestu

Věděli jste, že na palubě Mezinárodní kosmické stanice, která obíhá okolo Země ve výšce 400 km, zrovna teď bydlí taky náš český Krteček? V pátek 25. května budeme mít možnost zamávat a posvítit mu na cestu, protože bude ve večerních hodinách přelétat nad Českou republikou.

Spatřit kosmickou stanici nad našimi hlavami není zas až taková věda, ale proč si to nezpříjemnit u nás na hvězdárně a dozvědět se přitom spoustu zajímavých věcí? Naučíme vás, jak si další přelety vyhledáte sami, a nebo jak se vůbec můžete v rychlosti na obloze zorientovat.

Co pro vás máme na Hvězdárně a planetáriu Brno připraveného?

Za jasného počasí se podíváme na přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS), který začne ve 22:01 a potrvá 7 minut. Čas do přeletu si můžete zpříjemnit spoustou dalších aktivit – sledováním pohádky Kráva na Měsíci nebo třeba online videa z ISS. Máme pro vás připraveny zábavné kvízy, malování pro nejmenší, zajímavosti z paluby ISS a nebude chybět ani kosmonaut, se kterým se můžete vyfotit.

A pokud nám bude přát počasí, zamáváme Krtečkovi z terasy naši hvězdárny. Astronaut Andrew Feustel, který se nám o Krtečka na ISS stará, nám na oplátku zkusí v době přeletu vyfotit Českou republiku a fotku nám potom nasdílet.

Nezapoměňte si s sebou přinést světýlko – nejlépe nějakou malou baterku, kterou Krtečkovi a astronautům posvítíme na cestu.

Přijďte s námi zamávat Krtečkovi na jeho cestě vesmírem, začínáme ve 21 hodin!