Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Poslední jarní den oslavte příchod léta

Hvězdárna a planetárium Brno se v sobotu 20. června stylově rozloučí s jarem a přivítá léto. Poprvé totiž v sále digitária předvede představení Říše světla. Celé odpoledne pak mohou návštěvníci vypouštět balónky se vzkazem pro eventuální nálezce.

V neděli v podvečer 21. června začne astronomické léto. Přesně v 18 hodin a 38 minut se totiž Slunce ocitne na takovém místě hvězdné oblohy, že bude mít vůči světovému rovníku největší deklinaci. Poněkud nesrozumitelná definice má viditelný dopad. Tento den v poledne Slunce vystoupí nejvýše nad obzor a současně při západu zmizí v nejsevernějším místě. A konečně, o letním slunovratu potrvá den přibližně šestnáct hodin a noc pouze osm hodin.

Jedinečná astronomická událost samozřejmě nemůže na Kraví hoře zůstat nepovšimnuta. Proto všichni návštěvníci sobotních představení digitária dostanou pouťový balonek s lístečkem pro vlastní vzkaz eventuálnímu nálezci. Po celé odpoledne pak budou balonky vypouštět a na oficiálním Facebooku Hvězdárny a planetária Brno www.facebook.com/hvezdarna.brno mohou čekat, zda balonek někdo nalezl a kam až nakonec dolétl. Při minulém takovém happeningu přišla hlášení třeba z dálného Chorvatska.

Navíc bude v digitáriu poprvé uveden obrazově-hudební příběh dějin našeho vesmíru – příběh Říše světla. Představení s řadou dech beroucích vizualizací, vynikající hudbou a podmanivým komentářem, provede diváky od Velkého třesku až po současnost. Návštěvníci se také dozvědí, jak na letní obloze zahlédnout umělou družici. A zažijí skok ze samotného prahu vesmíru – na padáku z výšky 40 kilometrů, který opět končí fantaskními animacemi.

Poslední jarní den na Hvězdárně a planetáriu Brno

14.00 Kouzelný útes – Kaluoka’hina

15.30 Úžasné planety

17.00 Říše světla

18.30 Říše světla

Rezervace a vstupenky > www.hvezdarna.cz/program