Menu English

Podívejte se na částečné zatmění Měsíce

Jak pozorovat? Snadno. Žádný dalekohled nepotřebujete. Jen pěkné počasí.

Kdy k nám přijít? V úterý 16. července začínáme ve 21.30 a díváme se až do jedné hodiny ranní.

Co se bude dít konkrétně?

18:00 Vzhůru na Měsíc! 3D – projekce v digi
20:00 Vzhůru na Měsíc! 3D – projekce v digi
22:00 Vzhůru na Měsíc! 3D – projekce v digi

21:30 až 01:00 komentované pozorování úkazu

Na projekci v digitáriu si musíte zakoupit místenku, vstup na komentované pozorování zdarma. Navíc chystáme i přímý přenos celého úkazu.

V naší úžasné Sluneční soustavě jsme si zvykli na to, že se téměř vše točí kolem Slunce. Letos v červenci to ale bude jinak. Vše se točí kolem Měsíce. Aby také ne! Už v úterý 16. července proběhne částečné zatmění Měsíce.

Vše vypukne zhruba hodinu po východu Měsíce nad jihovýchodní obzor. Plný zemský stín se objeví při levém horním okraji světlého měsíčního disku ve 22:02 letního času a postupně pohltí celou jeho horní polovinu. Ta díky tomu získá nahnědlé zabarvení. Je ale možné, že se s ohledem na aktuální meteorologické podmínky dočkáme i jiných odstínů, třeba temně oranžových tónů.

Ve 23:31 nastane střed zatmění, kdy bude do plného zemského stínu ponořeno takřka sedm desetin průměru měsíčního kotouče. Od té chvíle začne stín z Měsíce zvolna ustupovat směrem k jeho pravému hornímu okraji. Konce částečného zatmění se však dočkáme až druhý den 17. července asi hodinu po půlnoci.

Mimochodem, po pravé straně Měsíce, bude nad jižním obzorem (coby jasný zářící bod) viditelná i planeta Saturn v souhvězdí Střelce a jen o kousek dál směrem na západ narazíte i na mnohem jasnější Jupiter v souhvězdí Hadonoše.