Menu English

Podívejte se na částečné zatmění Měsíce

Letošní státní svátek 28. října bude i svátkem astronomickým. V sobotních večerních hodinách totiž proběhne částečné zatmění Měsíce, které bude viditelné nejen z Evropy, ale také z většiny Afriky a Asie.

V případě hezkého počasí zprostředkujeme přímý přenos z našeho dalekohledu.

Že se s Měsícem „něco“ děje, bude patrné po půl deváté našeho času, kdy poněkud potemní levá spodní část úplňkového disku. Stane se tak pod vlivem tzv. polostínového zatmění – kosmonaut na povrchu Měsíce by v té době sledoval částečné zatmění Slunce Zemí. O půl desáté večer se pak na spodní okraj lunárního disku dočasně nasune i plný zemský stín (kosmonaut by spatřil úplné zatmění Slunce).

Jelikož se jedná o částečné zatmění, Měsíc z velké části plný zemský stín mine, „zatměno“ tak bude jen 10 procent měsíčního disku ve 22 hodin a 14 minut. Poté se bude zatmělá část Měsíce opět zmenšovat, přičemž částečné zatmění skončí krátce před 23. hodinou a kolem půlnoci už bude na nebi zářit téměř běžný úplněk. Proč téměř? Měsíc bude totiž i nadále ponořen do nezřetelného zemského polostínu, který opustí až 27 minut po půlnoci, kdy celý úkaz nadobro skončí. Vlevo od Měsíce pak bude tento sváteční úkaz „sledovat“ jasný Jupiter.

A co nejbližší úplné zatmění Měsíce? To bude z České republiky pozorovatelné až 7. září 2025.

Za pěkného počasí bude Hvězdárna a planetárium Brno otevřena od 20.30 do 23.00 Na www.hvezdarna.cz bude připraven i přímý přenos zatmění od 21.00 letního času. Avšak jenom pár hodin poté se vrátíme ke starému dobrému „středoevropáku“.