Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Podívejte se na částečné zatmění Měsíce

V noci z 15. na 16. května 2022 nastane částečné zatmění Měsíce. Přesněji řečeno, v ranních hodinách v pondělí 16. května.

Úplňkový měsíční kotouč v tu chvíli naleznete na cestě k obzoru, nepříliš vysoko nad jihozápadem. Kolem půl čtvrté ráno začne zakulacený úplňkový disk zleva doprava pozvolna tmavnout. Nejdřív ale jen neznatelně. Této velmi nenápadné fázi se říká polostínové zatmění – kosmonaut na povrchu Měsíce by viděl, jak Země zakrývá část Slunce.

O půl páté ráno, společně se svítáním, se však situace změní. Při levém okraji měsíčního kotouče se totiž objeví plný zemský stín, který bude opět postupovat směrem doprava (pro kosmonauta na Měsíci by nastalo úplné zatmění Slunce). Náš nejbližší kosmický soused se ale rychle přiblíží k obzoru a nedlouho po páté ranní za něj zapadne, takže jeho úplné zatmění už nezažijete. To byste se museli přesunout na americký kontinent.

„I když se tedy nejedná o úkaz, na který se můžeme podívat v celé kráse,“ komentuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na zázraky, „rozhodně bychom jej neměli ignorovat. Následující roky totiž budou na podobné události chudé, nejbližší úplné zatmění Měsíce proběhne až v září 2025. Nebeským doprovodem květnového zatmění navíc bude čtveřice nápadných planet: Saturn, Mars, Jupiter a Venuše.“

Samozřejmě, že za příznivého počasí Hvězdárna a planetárium Brno nabídne od 4 hodin ráno až do svítání komentované pozorování dalekohledy přímo z Kraví hory, stejně jako přímý přenos na www.hvezdarna.cz

Tak na shledanou v pondělí 16. května 2022 ráno!