Menu English

Oslavte Svátek světla

Ve středu 21. prosince v podvečer oslaví Hvězdárna a planetárium Brno Svátek světla. Na vrcholu Kraví hory vznikne speciální audiovizuální instalace, která se promění v generátor bránící naše město před nejtemnějšími silami tohoto světa. Uskupení VISUALOVE okolí rozvibrují hudbou i světlem a oslaví jeden z nejkrásnějších přírodních svátků – zimní slunovrat. Vstupenky kupovat netřeba, nejlepší výhled bude z okolí náměstí Míru. V jeden, jediný den roku 2016 přijde zážitek, na který se nezapomíná.

Praktické informace k vaší návštěvě

 • středa 21. prosince od 18.00 do 22.00
 • místo konání – park Kraví hora
 • autorská audiovizuální instalace v délce cca 15 minut, opakující se každých 30 minut
 • začátek projekce – 18:00, 18:30, 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, 21:25, 21:45
 • vstup zdarma
 • nejlepší výhled z parku u náměstí Míru
 • nejvhodnější doprava – tramvaj č. 4
 • toalety – u náměstí Míru a v budově Hvězdárny a planetária Brno
 • občerstvení – ve spodní části parku u náměstí Míru
 • autoři audiovizuálního díla VISUALOVE, odborní poradci Hvězdárna a planetárium Brno, marketingová podpora SNIP & Co., partner statutární město Brno
 • Akci podpořily Brněnské komunikace, a.s. a SAKO, a.s. Děkujeme!
 • Záštitu nad Svátek světla laskavě poskytl primátor statutárního města Brna pan Petr Vokřál a starosta městské části Brno-střed pan Martin Landa.

„První svátek světla jsme v této podobě oslavili v loňském roce,“ komentuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno. „Zájem veřejnosti nás zaskočil. Předpokládali jsme, že půjde o komorní událost… nakonec dorazilo několik tisíc diváků. Letos proto vztyčíme velkou projekční plochu přímo na vrcholu Kraví hory, kterou bude možné sledovat z celého parku od náměstí Míru. Hlavní poselství – oslava zimního slunovratu ale zůstává.“

svatek-svetla-ii

Vše se odehraje venku, ve středu 21. prosince mezi 18. a 22. hodinou, pod širým nebem v parku Kraví hory. Technicky se jedná o unikátní kruhovou konstrukci, součástí které bude nejmodernější světelná technika led a výbojkových svítidel. Středobodem se stane kruhový videomapping s použitím dvou velkých a výkonných projektorů.

161215_mapa

„Chceme návštěvníkům ukázat, jak vlastně světlo vzniklo, jakou neuvěřitelnou pouť muselo urazit a jak ohromné množství energie s sebou nese,“ prozrazují VISUALOVÉ. „Celá show začne velkým třeskem, kdy prostor obklopí velká záře a divák se stane součástí zrodu vesmíru. Poté propluje galaxiemi, oceánem hvězd a planet. Až se na chvíli zastaví na planetě Zemi, kterou sužují síly temna. Mračna a temní běsové halí naši planetu. Do doby, než nastane slunovrat, než temnotu protnou zářivé paprsky Slunce. Poté se necháme unášet krásou ohromných a zářivých solárních bouří a společně pozdravíme naši nejbližší hvězdu, dárce života na planetě – Slunce. Jedinečný zážitek doprovodí i originálně komponovaná hudba.“

Zimní slunovrat

Událost znovuzrození Slunce slaví lidé od nepaměti. Řekové již před několika tisíciletími vzpomínali na boha Hélia, Římané měli Saturnálie – svátek původně zasvěcený etruskému otci bohů, Saturnovi. V roce 274 římský císař Aurelián dokonce stanovil jako datum oslav zimního slunovratu 25. prosinec – den Zrození nepřemožitelného Slunce. A naši slovanští předci si mysleli, že v den zimního slunovratu Slunce umírá a pozemský svět se tak nakrátko ocitá bez ochrany před upíry, vlkodlaky i dušemi zemřelých. Jedinou spolehlivou ochranou se přitom stávalo světlo – kdysi lojových svíček, později elektrických žárovek, dnes výkonných LED svítidel. Podobné oslavy – v moderním duchu – pořádá od roku 2015 i Hvězdárna a planetárium Brno. Letos Svátek světla proběhne ve středu 21. prosince v podvečer.

VISUALOVE

Jménem VISUALOVE si říká dvojice architektů – Jan Machát a Michal Okleštěk, kteří se zabývají tvorbou audiovizuálních instalací. Ve svých pracích kreativním a originálním způsobem propojují architekturu, světlo a videoprojekce, díky čemuž se jim výborně daří odhalovat nečekané možnosti prostoru. Oblast jejich zájmu však tvoří také scénografie, VJing, grafický design, event design a architektura sama. Zajímají se o nová média, snaží se aplikovat neotřelé postupy a hledají další způsoby toho, jak ze skvělé události udělat skutečně výjimečný zážitek.

Partneři Svátku světla

 • autoři audiovizuálního díla VISUALOVE
 • odborní poradci Hvězdárna a planetárium Brno
 • marketingová podpora SNIP & Co.
 • partner statutární město Brno
 • marketinkoví partneři SAKO, a.s., Brněnské komunikace, a.s.