Menu English

O snědeném Měsíci

Je to záhada… A navíc záhada k nevydržení. Ostatně, posuďte sami: Pip a Čip jsou dva neposední a věčně hladoví myšáci, kteří nade vše milují co? Přirozeně sýr! Počínaje goudou, přes parmezán, čedar, mozzarellu, camembert, rokfór, eidam až po tvarůžky. A teď si představte ta muka, když musí večer co večer mlsně sledovat obří kus sýra, z něhož si ovšem nemohou uždíbnout ani sebemenší kousíček.

Říkáte si, kde že je ten úchvatný sýr k vidění? Nejspíš vás to překvapí, ale na nebi. Tedy alespoň podle Pipa a Čipa. No uznejte sami, z čeho jiného by měl být náš Měsíc, než ze sýra. Vždyť vypadá jako velký bochník ementálu!

Jenže to není zdaleka vše. Pip a Čip totiž bedlivým pozorováním zjistili, že jim jejich nebeský sýr někdo po malých kouscích den co den nebo spíše noc co noc ujídá. Jak jinak si vysvětlit, že se kulaťoučký Měsíc postupně zmenšuje, jako by z něj někdo pravidelně po částech ukrajoval?

Zkrátka je-li Měsíc z ementálu a lze jej jíst, pak musí Pip a Čip přijít na to, jak se takové hostiny rovněž zúčastnit. Do té doby nebudou mít mlsní myšáci klid… Jenže jak tuto velkou sýrovou záhadu vyřešit? Koho poprosit o radu? Že by moudrou sovu, která přes den spí a v noci bdí? Nebo snad dvojici podivných plechových bytostí, které noc co noc ožívají pod hvězdnou oblohou a vzhlížejí k ní?

Nechte se i se svými ratolestmi překvapit v digitáriu Hvězdárny a planetária Brno! Nejen, že se dozvíte odpověď na onu kardinální otázku, zda je či není Měsíc ze sýra. Ale navíc prozkoumáte i jeho nekonečnou cestu kolem planety Země a zjistíte, jak se na jeho povrch dostal Oceán bouří nebo třeba kráter Kepler.

Představení O snědeném Měsíci 2D do Brna přichází z minského planetária (české znění namluvili Kristýna Daňhelová, Tomáš Sagher a Petr Štěpán). Jeho součástí je komentovaná ukázka nejjasnějších hvězd a souhvězdí, stejně jako animovaný klip o tom, jak to dělají kosmonauti neboli Kosmix 2D.