Menu English

Nový výhled do vesmíru

Pod odsuvnou střechou velké pozorovatelny nové Hvězdárny a planetária Brno se nyní ukrývá hned několik dalekohledů. Tím největším přístrojem je tzv. katadioptrický dalekohled konstrukce Schmidt-Cassegrain se zrcadlovým objektivem o průměru 356 mm a ohniskové vzdálenosti 3910 mm (dalekohled vyrobila firma Celestron a je největším zástupcem řady EdgeHD). Špičkový přístroj by ovšem nebyl ničím bez robustní paralaktické montáže 10 Micron GM4000, která je schopná unést až 125 kg vědeckých přístrojů. Montáž zvládá kromě vedení dalekohledu za hvězdami také automatické navádění dalekohledu na pozorovatelem zvolený objekt.

Výše popsaná sestava přináší, je-li ovšem jasno, úchvatné pohledy na objekty blízkého i vzdáleného vesmíru: nepřeberné množství detailů na povrchu Měsíce krátery počínaje a sopečnými dómy konče, polární čepičky Marsu, gigantické bouře v Jupiterově atmosféře, Saturnovy prstence, ale také stovky stálic uvnitř kulových hvězdokup nebo jemné detaily v planetárních mlhovinách – to vše je jen malý zlomek toho, co lze (dokonce i z tak přesvětleného města jako je Brno) velkým astronomickým dalekohledem pozorovat.

Jestliže patříte mezi obdivovatele klasických čočkových dalekohledů, tzv. refraktorů, můžete se těšit na druhý přístroj umístěný ve velké pozorovatelně. Je jím obří, dalo by se říci i historický, refraktor značky Carl Zeiss Jena s průměrem objektivu 150 mm a ohniskovou vzdáleností 2250 mm. Přes relativně velké stáří je dalekohled přímo předurčen pro kvalitní měsíční a planetární pozorování. V tomto směru je přitom schopen porazit i některé větší dalekohledy zrcadlových konstrukcí.

Obří refraktor doprovází také speciální sestava přístrojů pro pozorování Slunce. Zemi nejbližší hvězdu díky nim můžete spatřit i tak, jak ji na vlastní oči nikdy neuvidíte. Dalekohled pro pozorování Slunce v tzv. čáře H-alfa odhalí protuberance (výtrysky žhavého Slunečního plazmatu velikostí přesahující rozměry planety Země) i další podivuhodné struktury. Nechybí samozřejmě ani možnost prohlédnout si tmavé sluneční skvrny.