Menu English

Nové vzdělávací pořady jsou tady

Hvězdárna a planetárium Brno nabízí s novým školním rokem nové vzdělávací pořady pro všechny typy škol. Především v digitáriu je připravena celá řada nových programů. Ke všem jsou navíc k dispozici pracovní listy pro žáky a metodické materiály pro pedagogy.

„Především jsme zásadně vylepšili umělou hvězdnou oblohu v novém digitáriu, jejíž prohlídka je součástí všech vzdělávacích pořadů,“ doplňuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno. „Dokonce si dovoluji tvrdit, že tak špičkovou projekci nenajdete v celé střední Evropě. Premiéry se také dočkalo hned šest představení pro mateřské, základní nebo střední školy – z naší produkce i od těch nejlepších světových tvůrců.“

Novinkou roku 2014 je představení pro nejmenší diváky Zula hlídka: Dobrodružství v čase, které humornou formou popisuje dějiny naší planety. Pro starší žáky je vhodný pořad Úžasné planety, který seznamuje s podobou Sluneční soustavy. O historii kosmonautiky vypráví Úsvit kosmického věku, o vlivu astronomie na náš běžný život Astronom v každém z nás, o budoucím výzkumu našeho kosmického souseda Zpět na Měsíc. Jelikož jsme město Johanna Gregora Mendela, chystáme i speciální projekci o vývoji života na Zemi.

Součástí všech vzdělávacích pořadů je přitom orientace na večerní obloze. Školení moderátoři žákům ukáží nejnápadnější hvězdy i souhvězdí, stejně jako viditelné planety. To vše za pomocí nejlepšího projektoru hvězdné oblohy (z pohledu pozemského pozorovatele) na světě.

Proč vyrazit na hvězdárnu?

To je jednoduché. Vycházíme z věku a znalostí žáků, klademe důraz na osobní zkušenosti. Propagujeme kritický způsob myšlení a praktické aplikace vědeckého poznání v reálném životě. Naším hlavním cílem je pozitivní motivace: přírodovědný výzkum je zajímavý, perspektivní a důležitý. Jsme srozumitelní a interaktivní, nenabízíme pouze astronomické pořady. Naši zkušení moderátoři mají přírodovědné vzdělání.

Vzdělávací pořady uvádíme ve třech různých sálech. Digitárium nahrazuje původní planetárium a součástí zde předváděných představení je prohlídka hvězdné oblohy. V exploratoriu se můžete zúčastnit komentované prohlídky výstavy o Sluneční soustavě. V přednáškovém sále předvádíme pokusy z optiky.

„V tuto chvíli neexistuje v celém bývalém Československu hvězdárna, která by mohla s brněnskou hvězdárnou a planetáriem držet krok. Rekonstrukční práce se povedly, návštěvnost roste, štáb hvězdárny tvoří profesionálové a navíc mají umělecký nadhled. Říká se, že jediná mez je nebe samo, to přeji Hvězdárně a planetáriu Brno.“ Jiří Grygar, astrofyzik.

Všichni zvídaví pedagogové i studenti se navíc mohou přihlásit do Internetového kurzu základů astronomie na webové adrese www.hvezdarna.cz/astrokurz, kde jsou pro ně připraveny informace o dění na nebi, návody na pozorování noční i denní oblohy či odpovědi na nejrůznější zapeklité otázky. Tvoří jej 92 kapitol, doplněných několika stovkami ilustrací a infografik, stejně jako praktickými úlohami a otázkami. Co je asi nejdůležitější, kurzisté se mohou s prosbou o pomoc kdykoli obrátit na astronoma. K dispozici jsou pracovníci Hvězdárny a planetária Brno, kteří kdykoli pomohou s řešením. Všichni absolventi také obdrží certifikát skutečného znalce oblohy. Celý kurz i konzultace jsou přitom zdarma a časově neomezeny.

Objednejte si návštěvu u nás

Na všechny vzdělávací pořady máme zvýhodněné vstupné 80 Kč na žáka. Pedagogický doprovod má vstup zdarma, zdarma jsou i pracovní listy a metodické materiály. Školy z Brna a blízkého okolí mohou využít atraktivní nabídku Dopravního podniku města Brna na dopravu ze školy na hvězdárnu a zpět.

Vaši návštěvu na Hvězdárně a planetáriu Brno si můžete pohodlně objednat přes internet na adrese https://www.hvezdarna.cz/objednavky anebo telefonicky na čísle 541 321 287, resp. 777 605 310 každý pracovní den od 7.30 do 15.30 (vyjma prázdnin). Na stejném telefonním čísle Vám rádi poskytneme další informace.