Menu English

V pondělí 4. prosince obdrží profesor Miloslav Druckmüller za výsledky světového významu při matematickém zpracování obrazu zatmění Slunce Nušlovu cenu. V 17 hodin promítneme film HELIOS právě o panu profesorovi, vlastní ceremoniál spojený s přednáškou začne v 18 hodin. Přijďte se podívat, vstup zdarma.

6. října 18-24 | Noc vědců ve znamení tajemství mezihvězdné hmoty

Jedna noc v roce, plná vědy a zábavy zároveň. Že to nejde dohromady? Samozřejmě, že ano. První říjnový páteční večer jsme si pro vás na brněnské hvězdárně připravili spoustu nevšedních zážitků. Letošní Noc vědců je ve znamení tajemství, a společně s vámi se podíváme na zoubek mezihvězdné hmotě.

Pokusíme se poodhalit tajemství gravitace – ukážeme si, jakým způsobem spolu tančí naši nebeští sousedi. Jaké tajemství skrývají naše dvě astronomické kopule? Jedna z nich, běžně veřejnosti nepřístupná, se dříve využívala pro vědecké účely. Podaří se nám v ní zachytit posly z vesmíru? Jak vlastně takoví tajemní poslové vypadají? Na vlastní oči uvidíte, jak vypadá kometa. Společně si ji totiž uvaříme. Se sójovou omáčkou.

A rozlouskneme spolu i další tajemství: je ten kámen, co mám na zahradě, meteorit, nebo ne? Jak to co nejspolehlivěji poznat, a co s tím dál? Máte-li nějaký takový, zkuste ho vzít s sebou, podíváme se mu na zoubek.

V pátek 6. října 2023 od 18 hodin, přijďte se pobavit vědou – my se na vás už teď těšíme. A pozor, ve stejném termínu u nás zároveň probíhá také Future Gate festival sci-fi filmů. Ještě zbývá pár volných vstupenek, chytněte si taky tu svou!