Menu English

V pondělí 4. prosince obdrží profesor Miloslav Druckmüller za výsledky světového významu při matematickém zpracování obrazu zatmění Slunce Nušlovu cenu. V 17 hodin promítneme film HELIOS právě o panu profesorovi, vlastní ceremoniál spojený s přednáškou začne v 18 hodin. Přijďte se podívat, vstup zdarma.

Evropská noc vědců

Noc plná zážitků, her a poznání v podobě vědecko-populárních pořadů, pokusů, soutěží a kvizů, ale také zpěvu a dalších aktivit se v Brně koná i letos! Jejím cílem je atraktivním způsobem zpopularizovat vědu a výzkum v České republice i v rámci celé Evropské unie, umožnit veřejnosti přístup do světa poznání, ale současně také představit vědce jako lidi všestranné, s mnoha dalšími zálibami a koníčky. Zásluhu na tom má i Masarykova univerzita ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno, jejíž zaměstnanci, studenti a další příznivci připravili pro všechny věkové kategorie program plný zážitků a poznání.

Noc vědců se uskuteční v pátek 26. září 2014 v době 18–24 hod. v prostorách Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (Kotlářská ul.), nově zrekonstruované Fakulty informatiky Masarykovy univerzity (Botanická ul.), Mendelova muzea Masarykovy univerzity (Mendlovo nám.) a Hvězdárny a planetária Brno (Kraví hora) s nově zrekonstruovaným sálem digitária.

Noc na hvězdárně

Digitárium: přednášky, vystoupení a dokumenty

18:00 – Nanokam: výlet do biodiverzity

18:45 – Posloucháme netopýry – ultrazvuková detekce při sledování letové aktivity netopýrů
(přednáška s audio ukázkou hlasu netopýrů, výstupy počítačové analýzy echolokace, nahrávaní hlasů a jejich určování)

20:00 – Společně dokážou víc, aneb Jak mikrobi ovlivňují lidské zdraví
(přednáška s interaktivními vstupy, písničkami a soutěžními otázkami)

21:15 – Pověry a mýty kolem hypertenze
(přednáška o příčinách a důsledcích vysokého krevního tlaku na zdraví člověka)

22:00 – Cytochromy aneb Jak si naše tělo poradí s molekulami léků?
(přednáška o farmakokinetických základech a cytochromech, o ne/bezpečném kombinování léků či o kombinacích léků s potravinami)

23:00 – Nanokam: výlet do biodiverzity

Předsálí a přilehlé prostory

VIDA! ochutnávka zábavné vědy
(zážitky z objevování pro všechny věkové kategorie z dílny nového brněnského vědecko-zábavného parku VIDA!, jehož otevření se uskuteční již v dohledné době)

Laboratorní a zájmové druhy hmyzu
(ukázky chovů laboratorních a zájmových druhů hmyzu: bourec morušový + hedvábnictví, octomilka jako genetický model, zavíječ voskový, pakobylky, tropičtí zlatohlávci)

Poznávačka rostlin nejen pro chytré telefony
(demonstrace aplikace pomocí tabletu určená pro zapamatování si běžných druhů cévnatých rostlin České republiky)

Chráněná území Brna a okolí
(o brněnských chráněných územích a vzácných druzích květeny, bližší popis vybraných druhů, diskuze s návštěvníky, krátké soutěže/kvízy o chráněných lokalitách v Brně)

GO – hra nekonečných možností
(výuka deskové hry GO, lektoři vysvětlí a zahrají si s vámi)

Experimenty s ekonomy a politology
(Skupinové hry, které napoví, jakým způsobem se rozhodujeme v různých situacích, které důvěrně známe z běžného života. Bude se naše rozhodnutí lišit – a jak – změní-li se vnější motivace či podmínky? Z experimentů si můžete odnést drobné výhry a možná nejedno překvapení)

Žonglérská dílna
(výuka žonglování aneb „jak na to“, výroba žonglérských míčků)

Hrajeme a zpíváme s vědci
(cimbálová muzika Spolek odvážných)

Milujeme vědu
(prezentace vědecko-populárního portálu Masarykovy univerzity veda.muni.cz, promítání seriálu Badatelna, soutěž o trička Milujeme vědu)

Pozorování hvězdné oblohy, prohlídka observatoře a dalekohledů Masarykovy univerzity (za příznivého počasí)

A navíc…

21:00 – Světelná žonglérská show (venkovní areál)

22:45 – Ohňová žonglérská show (venkovní areál)