Menu English

Nejúžasnější přehlídka filmů pro digitální planetária je tady!

Přehlídka DigiFest ve dnech 8. a 9. června navazuje na odborný Fulldome Festival Brno 2019. Během víkendu může brněnská veřejnost shlédnout ty nejzajímavější pořady pro digitální planetária, které vznikly v posledním roce. Pořady budou uvedeny v anglickém znění a nebudou již nikdy reprízovány.

Program projekcí veřejného DigiFestu:

Sobota – 8. června
14:00 Capcom GO! 3D
15:30 Life under arctic sky 3D
17:00 Beyond the Sun
18:00 Birth of planet Earth
19:00 Cena poroty 3D, Cena poroty 2D

Nejlepší 3D film: Capcom. GO!
Nejlepší 2D film: EXO

Neděle – 9. června
14:00 Exo
15:00 Mars 1001
16:00 The Sun, Our Living Star
17:00 Aróra
18:00 Cena diváků, cena ředitele

Cena diváků: Voyager: Never Ending Journey 3D
Cena ředitele Hvězdárny a planetária Brno: Birth of Planet Earth

Pořady jsou uváděny v původním znění v angličtině, vstupenky lze získat na www.hvezdarna.cz/program

Deset důvodů, proč navštívit DigiFest 2019

  1. DigiFest 2019 je výběrem toho nejlepšího z Fulldome Festival Brno 2019, na kterém si pracovníci planetárií z celého světa vybírají své budoucí pořady. Nabízejí jim je tvůrci z Austrálie, Japonska, Jižní Ameriky, USA a mnoha evropských zemí.
  2. Na festivalech se většinou setkáváte se snímky vynikajícími, dobrými i podprůměrnými. U nás ale uvidíte jen to nejlepší. První tři dny festivalu patří odborníkům, kteří zhlédnou všech 40 snímků, aby z nich vybrali ty nejzdařilejší. Právě ony se pak budou ucházet o vaši přízeň o víkendu 8. a 9. června.
  3. Festivaly většinou nejsou levná věc. DigiFest má jen symbolické vstupné.
  4. Nejlepší filmy vybírá mezinárodní porota ve složení Shawn Laatch (Emera Astronomy Center and Jordan Planetarium, USA), Kimura Kaoru (Japan Space Foundation, Japonsko) a Maciej Mucha (PlaFinder, Polsko).
  5. Na mnohé filmy v klasickém kině se zapomíná už během závěrečných titulků. To se vám ale na DigiFestu stát nemůže. Z každé projekce si něco odnesete: Fascinující fakta o světě vysoko nad našimi hlavami i ohromné vizuální zážitky. Projekce na obří půlkulové ploše o průměru 17 metrů totiž umožňuje zachytit přírodní jevy v celé šíři zorného pole a maximálně vtáhne diváky do děje.
  6. Zlepšíte si angličtinu – všechny pořady jsou uváděny právě v angličtině.
  7. Hlavním tahounem festivalů jsou vedle samotných filmů též jejich hvězdy. Přijíždí s velkou pompou v nablýskaných limuzínách, běžní účastníci festivalu se pak tísní v davu, který touží z dotyčné hvězdy zahlédnout alespoň mávající dlaň. Na naše hvězdy se takto mačkat nemusíte. Září každou noc na obloze, a to dokonce i v mimofestivalové sezóně.
  8. Nemusíte se obávat: ty naše hvězdy během festivalu rozhodně nezpůsobí žádný skandál. Pokud už na obloze vidíte sem tam nějaký úlet, třeba v období Perseid, tak to nejsou padající hvězdy, jak se chybně říká, ale meteory. Hvězdy jsou klidná a skromná tělesa.
  9. Na DigiFest dojedete snadno šalinou. Však to znáte: na Českou a pak deset minut čtyřkou na Monte Bú.
  10. Je to náš, brněnský festival! Jen ať si o Varech píšou, jak chtějí. Vy přijďte k nám. Tak a teď už jen klikněte a objednejte si své místo včas! Bude to stát za to!

Odborný Fulldome Festival Brno, stejně jako na něj navazující část pro veřejnost DigiFest, jsou součástí přehlídky STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS. Generálním partnerem je společnost RSA Cosmos. Partnery festivalu jsou společnosti Mirage3D, GOTO, mapcards.net, Metaspace, Nowatron Elektronik, Reef Distribution, RenderArea, Softmachine a Spitz. Akce se koná pod osobní záštitou Markéty Vaňkové, primátorky statutárního města Brna, a Bohumila Šimka, hejtmana Jihomoravského kraje.

Akci finančně podporuje statutární město Brno. Akci dále podporuje International Planetarium Society, IMERSA a marketingová a destinační společnost SNIP & CO. Fulldome Festival Brno a DigiFest jsou součástí projektu Jihomoravský kraj fandí vědě.