Menu English

NanoKam – výlet do mikrosvěta

Podívejte se do zrcadla. Co vidíte? Svět nejrůznějších krajin s podivuhodnými výkyvy počasí? Hluboká údolí, nečekané praskliny, nedozírné pláně, vysoké hory, neprostupné džungle a kyselá jezera? Dravé šelmy, pasoucí se vegetariány nebo proměnlivé chiméry?

Že máte před sebou pouze vlastní tvář? Nenechte se mýlit! Průměrný člověk je hostitelem 100 biliónů bytostí s celkovou hmotností kolem čtyř kilogramů. Některé z nich jsou škodlivé – jedna jediná bakterie o hmotnosti 0,000 000 000 000 01 gramu zabije 100 000 gramů těžkého člověka. Drtivá většina z nich ale patří mezi kladné hrdiny – vyrábějí látky nezbytné pro naši existenci, přeměňují nám potravu do využitelné podoby, anebo se snaží držet zkrátka všechny naše nepřátele. Mikroskopické kreatury z mnoha říší kontrolují všechno, co děláme. Nemůžeme bez nich žít. Nikdy nejsme sami.

Představení NanoKam je výletem do fantastického království bakterií, nejpočetnějších organizmů na této planetě. Ale také do světa prvoků i hub, které nám vyrábí plísňový sýr, chléb či pivo. Stejně jako větších organizmů – třeba mšic a mravenců.

Zblízka uvidíme živočichy, jejichž armády projdou uchem jehly a jejichž vesmírem jsou naše těla. Poznáme neobyčejný svět buněk i virů. To vše díky unikátním vizualizacím založeným na reálných záběrech z elektronových mikroskopů.

Díky projektorům systému digitária budou na projekční ploše o průměru 17 metrů defilovat viry, streptokoci, řasinky i hlenky, pylová zrnka nebo vši a všenky.

NanoKam nabízí jiný rozměr reality, která se neměří ani v metrech, ani v centimetrech, ani v milimetrech, nýbrž v mikrometrech.NanoKam pochází z dílny tvůrčího týmu producentské společnosti El Exilio SL. Namluvili Jana Musilová, Vojtěch Blahuta a Aleš Slanina. Součástí představení je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí.

Premiéra 1. února 2014, reprízy každou středu, pátek a sobotu vždy v 18.00 hodin. Představení si mohou i v jiných termínech objednat také školní výpravy jako dodatek k výuce přírodopisu a biologie. Vhodné od 15 let.