Menu English

V pondělí 4. prosince obdrží profesor Miloslav Druckmüller za výsledky světového významu při matematickém zpracování obrazu zatmění Slunce Nušlovu cenu. V 17 hodin promítneme film HELIOS právě o panu profesorovi, vlastní ceremoniál spojený s přednáškou začne v 18 hodin. Přijďte se podívat, vstup zdarma.

Mimořádná nabídka pro příměstské tábory

Pořádáte příměstský tábor? Chcete zažít něco mimořádného? Pak se v červenci nebo srpnu vydejte na Hvězdárnu a planetárium Brno. Nejen, že se projdete po krásné Kraví hoře, ale můžete se ztratit na Vědecké stezce, seznámit se s nejnápadnějšími hvězdami i souhvězdími, včetně detailní prohlídky samotného Slunce, prozkoumat Říši mlhovin a vydat se do vesmíru s pomocí digitária – stroje na vizuální zázraky.

Hvězdárna a planetárium Brno nabízí pro výpravy dětí ve věku od 7 do 15 let komponovaný pořad, během kterého navštíví digitárium, interaktivní expozici a za jasného počasí se podívají také na Slunce. Táborníci si od nás odnesou kapesní návod na pozorování umělých družic (ti větší), anebo vesmírnou omalovánku (ti menší).

Jak si návštěvu vašeho příměstského tábora objednat?

Snadno! Kontaktuje nás prosím telefonicky na čísle 541 321 287 (v pracovní dny od 7.30 do 15.00) nebo e-mailem na adrese e-mail@hvezdarna.cz.

Jak návštěva vypadá?

Ke každé návštěvě přistupujeme individuálně, ale základní schéma bývá velmi podobné…

9.00-10.00 hod.
Táborníci navštíví digitárium, kde se podívají na pohádkový příběh s astronomickou tématikou anebo pořad pro starší diváky (téma se vybere předem). Na něj naváže komentovaná procházka „hvězdnou oblohou“. Dozví se, jak se jmenují nejjasnější hvězdy a nejnápadnější souhvězdí letní oblohy, kde lze nalézt planety Sluneční soustavy, jak pozorovat umělé družice anebo meteory, co je to Mléčná dráha. Také si ukážeme Polárku a způsob, jak se s její pomocí orientovat v přírodě.

10.00-11.00 hod.
Sál exploratoria nabízí procházku Říší mlhovin, příběhem života hvězd. Od jejich vzniku až po zánik.

11.00-11.30 hod.
Za příznivého počasí se s pomocí moderních dalekohledů podíváme na Slunce a sluneční skvrny. Bude-li zataženo, ukážeme si alespoň astronomické přístroje.

Poté se sice rozloučíme, ale ještě se můžete podívat na Vědeckou stezku. Od rána do večera, od soumraku do úsvitu, od pondělí do neděle zde můžete na vlastní oči, sluch i hmat poznávat svět kolem sebe.

Kdy můžete přijít?

Po předchozí objednávce mohou hromadné výpravy dorazit v červenci i srpnu od pondělí do pátku zpravidla v dopoledních hodinách. Standardně trvá program asi tři hodiny. Jsme však přizpůsobiví a jistě se dohodneme na jiném termínu i délce.

Kolik návštěva stojí?

Na představení Léto na konci vesmíru je mimořádné vstupné 150 Kč za osobu. Součástí vstupného je projekce 1 pořadu v digitáriu s orientací na obloze, návštěva expozice Říše mlhovin, pozorování Slunce/prohlídka dalekohledů, informační materiály.
Pořady pro běžnou veřejnost v digitáriu, exploratoriu či astronomické pozorovatelně mají jiné vstupné, které je uvedeno na www.hvezdarna.cz

Kolik vás může přijít?

Ideální je výprava do 50 táborníků. Ale zvládneme i větší počet.

Je možné se přizpůsobit vašim představám?

Samozřejmě. Vyjdeme vám maximálně vstříc – jak do obsahu, tak času.

Co jídlo a pití?

Určitě nám nebude vadit, když si v našich prostorách vybalíte svoje svačiny. K dispozici jsou také automaty na studené i teplé nápoje, stejně jako jednoduché občerstvení. V okolí najdete několik velmi dobrých i velmi špatných restaurací. Prostory Hvězdárny a planetária Brno jsou klimatizované, rozhodně nehrozí vaše přehřátí!