Menu English

Mezinárodní den Měsíce

Měsíc je po naší planetě a životodárném Slunci nejvýznamnějším tělesem našeho vesmíru. Je pro nás tak důležitý, že se někdy hovoří o dvojplanetě Země-Měsíc. Byl to také cíl prvních skutečně vesmírných výprav – projekt Apollo dovezl na jeho povrch hned 12 pozemšťanů. V této souvislosti se 20. července slaví Mezinárodní den Měsíce. S Hvězdárnou a planetáriem Brno můžete být u toho!

Středobodem oslav, které odkazují na přistání prvních lidí na Měsíci, bude digitárium a čtvrtek 20. července od 18 do 22 hodin. Vstupenku na celou oslavu získáte na www.hvezdarna.cz/program, na lunárním menu přitom najdete tedy měsíční pochoutky…

FORWARD! To The Moon (fulldome projekce)

Kari Byronová z pořadu Crash Test World a MythBusters nás zavede na cestu za hranice Země směrem k udržitelné budoucnosti ve vesmíru. Představení v anglickém znění bez českých titulků v délce 26 minut.

Michal Václavík, Dušan Majer, Nová éra průzkumu Měsíce začala (beseda s diskuzí)

Od chvíle, kdy se po povrchu Měsíce naposledy prošel člověk uplynulo více než půl století. Ale již za několik let se však dočkáme návratu lidí na Měsíc. Stane se tak v programu Artemis, který je mnohem komplexnější, než tomu bylo v případě legendárních misí Apollo. Rozdílů mezi oběma programy je celá řada – od použité techniky, přes místa přistání, délku pobytu na Měsíci či rostoucí soběstačnost. V průběhu následujících dekád má být totiž na povrchu našeho souputníka vybudována první, prozatím skromná, kolonie. Součástí návratu lidí na Měsíc je i kosmická stanice Gateway, která má vyrůst na oběžné dráze kolem Měsíce a připraví lidstvo kromě jiného i pro výpravu na Mars. První moduly stanice se již staví a je pravděpodobné, že po dobu několika let bude NASA a její partneři provozovat souběžně dvě kosmické stanice. Známá Mezinárodní kosmická stanice ISS totiž ještě nepatří do starého železa a i ona hraje v celém projektu návratu na Měsíc svou roli. O tom všem budou diskutovat (a na dotazy z publika odpovídat) Michal Václavík z České kosmické kanceláře a Dušan Majer z webu kosmonautix.cz. Přednáška v délce zhruba 100 minut.

Moon (film)

Astronaut Sam Bell (Sam Rockwell) je jediným zaměstnancem pobývajícím na měsíční základně firmy Lunar Industries, se kterou uzavřel tříletou smlouvu. Jeho úkolem je kontrolovat jinak plně zautomatizovanou těžbu vzácného plynu Helium-3, který je na Zemi používán jako palivo. Spojení mezi základnou a Zemí není kvůli pravidelným poruchám téměř možné, a tak je Samovým jediným společníkem a zároveň pomocníkem inteligentní počítač Gerty (jeho hlas namluvil Kevin Spacey). Po téměř třech letech v izolaci si Sam nepřeje nic jiného, než být zpátky na Zemi se svou ženou a malou dcerou, která se narodila těsně před jeho odjezdem. Do návratu na Zemi mu naštěstí zbývají už pouhé dva týdny. Samův zdravotní stav se ale začíná zhoršovat. Bolesti hlavy a halucinace, kterými trpí, způsobí při rutinní prohlídce jednoho z těžebních strojů téměř fatální nehodu, při které je Sam zraněn. Následně překvapivě zjišťuje, že na Měsíci není sám a co víc, že jeho svět možná zdaleka není takovým, jak se zdál být…Režie: Duncan Jones, Velká Británie, 2009, v původním znění s českými titulky, délka 97 minut.

https://www.youtube.com/watch?v=N0tKKsgip-Y