Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Měsíc zakryje Mars v noci z 7. na 8. prosince

Když v těchto dnech večer vyhlédnete nad východní obzor, určitě si všimnete velmi nápadné, zřetelně naoranžovělé „hvězdy“. Zdání ale klame, jde totiž o planetu Mars. A není divu, že poutá pozornost, vždyť ve čtvrtek 1. prosince 2022 se k Zemi přiblíží na 81 450 876 kilometrů. Dosáhne tedy největší jasnosti a úhlové velikosti v roce 2022 – i malým dalekohledem by tak mohly být na jejím povrchu pozorovatelné nejvýraznější detaily. O týden později se Mars na nebi objeví přesně naproti Slunci, čímž se ocitne v tzv. opozici. Právě tehdy jej na obloze navštíví i Měsíc.

Už ve středu 7. prosince večer bude patrné, že se „něco“ děje. Kolem 17. hodiny se nad jihovýchodním obzorem objeví úplňkový měsíční kotouč a vlevo od něj naoranžovělá oběžnice. V dalších hodinách se bude náš kosmický soused při pohledu ze Země přibližovat k Marsu, aby ho nad ránem – to už bude čtvrtek 8. prosince – kolem šesté hodiny úplně zakryl. I když budou oba objekty velmi nízko nad obzorem, teoreticky může být patrný i výstup planety zpoza disku Měsíce o necelou hodinu později.

Když vyjde počasí, bude to úžasná podívaná jak pouhýma očima, tak i jakýmkoli dalekohledem. Určitě si ji nenechejte ujít a pochlubte se s vašimi zážitky třeba na našem facebook.hvezdarna.cz

Na hvězdárně za příznivého počasí nabídneme přímý přenos z našeho dalekohledu dostupný na youtube.hvezdarna.cz nebo facebook.hvezdarna.cz Jinak ale nebude pro omezenou kapacitu budova otevřena pro veřejnost.