Menu English

Mendel je… vědec

Oslavte s námi 196. narozeniny Gregora Johana Mendela a v předvečer bláznivého dění na Mendláku dojděte na Kraví horu. Mimořádně do programu zařazujeme hned dvě představení pro děti Život stromů a Buňka! Buňka! Buňka! Taky se můžete těšit na fun zónu a koncert skupiny Katie Kei.

15:45 fun zóna pro děti, fotokoutek, vědecká stezka, chillout zóna, hry
16:00 Život stromů (* projekce v digitáriu)
17:00 pozorování Slunce (za pěkného počasí)
18:00 Buňka! Buňka! Buňka! (* projekce v digitáriu)
19:00 koncert Katie Kei
20:00 Morava 360 (* projekce v digitáriu)

Rozdávat se bude speciální Mendelova voda, můžete luštit kvíz na téma Mendel a získat bublifuk. Možná přijede i zmrzlinář, jak jinak se zelenou zmrzlinou. Na všechny akce, vyjma projekce v digitáriu (označeny *), vstup zdarma.

Více informací o celých oslavách najdete na www.mendelje.cz

Katie Kei

Katie Kei je mladá a talentovaná zpěvačka s nezaměnitelným hlasem. Vlastním jménem Kateřina Kolčavová. se už odmalička věnovala herectví, které ji vždy nesmírně bavilo. V roce 2008 se díky konkurzu poprvé dostala na divadelní prkna – do představení Tři mušketýři v Městském divadle Brno, kde celá její hudební a herecká kariéra začala. Později, v roce 2009, byla na dalším konkurzu vybrána do muzikálu Bídníci, kde ztvárnila roli malé Cosettky. Ta jí k srdci přirostla nejvíce, zpěvačka ji hrála skoro sedm let. Vedle divadla se Katie začala časem více věnovat sólovému zpěvu, pracovala na sobě a začala se více zajímat o moderní hudbu. Za svůj největší úspěch však zatím považuje účast v celosvětové soutěži WCOPA v USA – Hollywood, kde se z obrovského množství soutěžících probojovala až do grandfinále mezi nejlepší pětici juniorských zpěváků.

Málem jsme zapomněli na anotaci k pořadům v planetáriu!

Život stromů

Vydejme se s beruškou Dorotkou a jejím světluškovým kamarádem Mirkem na dobrodružnou cestu za poznáním záhadného světa stromů. Animovaný příběh – pohledem drobného hmyzu – představí nejmenším divákům kouzlo mikrokosmu. Jak rostliny získávají sluneční potravu? Proč rostou? Jak pijí vodu? A jak je to všechno vlastně možné? Dorotka a Mirek spolu s dalšími kamarády připravují školní film o největší záhadě přírody. Navštívíme nejen broučí školu, ale také louku a les. Budeme luštit největší tajemství přírody, vše zábavnou, ale stále vzdělávací formou. Jak dodává Mirek: „Musím říct, že ten chlorofyl a ta fotosyntéza mi pěkně rozžhavila lampičku.“ Pořad Život stromů pochází z dílny společnosti Reef Production, předního tvůrce pořadů pro digitální planetária. České znění namluvili herci Městského divadla Brno. Součástí představení je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí.

Buňka! Buňka! Buňka!

Naše těla se skládají ze 70 bilionů drobných buněk. Jsou všude, v našich očích, v kostech, v mozku, téměř v každé části našeho těla. Pracují. Mluví. Myslí. Díky nim jsme takoví, jací jsme. Podnikněme fantastickou a mírně ztřeštěnou cestu k těmto drobným stavebním dílkům lidského těla. Poznáme, jak důmyslnou skládačku vytvářejí. Budeme sledovat vznik a vývoj nového lidského života od okamžiku stvoření, tedy splynutí prvních dvou buněk, až do doby těsně před jeho narozením. Prozkoumáme buňky zevnitř, odhalíme tajemství dědičnosti a rozpleteme šifru jménem DNA. To a ještě mnohem více v představení Buňka! Buňka! Buňka!, které je příběhem, o tom, jací jsme. Představení Buňka! Buňka! Buňka! Pochází z dílny NSC creative, jednoho z nejuznávanějších producentských týmů pro sférickou projekci na světě. Namluvili herci Městského divadla Brno. Součástí představení je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí.

Morava 360

Poznejte známá místa z nových úhlů pomocí dronů se speciální optikou a jedinečné projekce v digitálním planetáriu. Bude to tak trochu jiný vyhlídkový let – prostorem, ale i časem. Mezi Pálavou a Macochou, mezi Podyjím a Bílými Karpaty, mezi nebem a podzemím. Tam všude se rozkládá náš neuvěřitelný kraj ozdobený nádhernou přírodou, výjimečnými památkami a úrodnými vinicemi. A lidé se zde dožívají pozoruhodně vysokého věku. Vedou se spory o tom, jestli to způsobuje dobrá voda, anebo víno. Každopádně je to místo, které stojí za návštěvu. Příběhy vepsané do vrásek krajiny vypráví Bolek Polívka. Autorem představení Morava 360 je Pavel Karas z Hvězdárny a planetária Brno.