Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Léto na konci vesmíru – nabídka pro příměstské tábory

Nabídka pro příměstské tábory

Hvězdárna a planetárium Brno v červenci a srpnu 2014 nabízí speciální pořad pro příměstské tábory. Léto na konci vesmíru slibuje prohlídku umělé oblohy, návštěvu interaktivní expozice a za jasného počasí pozorování Slunce.

Komponovaný program Léto na konci vesmíru pro letní příměstské tábory nabízíme v pracovní dny dopoledne vždy jedné skupině návštěvníků. Pro větší skupiny návštěvníků jsme schopni připravit také speciální, individuální program v digitáriu. Našim cílem je ukázat, že i uprostřed brněnské aglomerace existuje místo nabízející zajímavé prožití prázdninového času. Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

Co návštěvníci zažijí?

Táborníci se v sále malého planetária podívají na pohádkový příběh s astronomickou tématikou (anebo pořad pro starší diváky). Na něj naváže komentovaná procházka „hvězdnou oblohou“. Dozví se, jak se jmenují nejjasnější hvězdy a nejnápadnější souhvězdí letní oblohy, kde lze nalézt planety Sluneční soustavy, jak pozorovat umělé družice anebo meteory, co je to Mléčná dráha. Také si ukážeme Polárku a způsob, jak se s její pomocí orientovat v přírodě.

Poté se v sále exploratoria projdou fascinujícím příběhem Sluneční soustavy. Táborníci se seznámí s moderním pohledem na okolí naší planety, dotknou se meteoritu starého přibližně 1 milión roků a s pomocí unikátní audiovizuální koule poznají nejen Zemi z nadhledu.  Součástí expozice je série exponátů demonstrujících například různou tíži stejných předmětů na různých tělesech ve vesmíru, Foucaultovo kyvadlo, vliv odstředivé síly na tvary kosmických těles, model atmosfér plynných planet či vodní tornádo.

Nakonec se za příznivého počasí s pomocí moderních dalekohledů podívají na Slunce a sluneční skvrny. Bude-li zataženo, ukážeme si alespoň astronomické přístroje.

Jak si návštěvu objednat?

Prohlídku si lze objednat na telefonním čísle 541 321 287 (v pracovní dny od 7.30 do 15.30 hod.) anebo na e-mailové adrese e-mail@hvezdarna.cz. Jednotné vstupné 150 Kč/osoba uhradíte při příchodu na Hvězdárnu a planetárium Brno, event. fakturou. Komponovaný pořad je určen vždy pro jednu výpravu 10 až 30 návštěvníků ve věku od 7 do 15 let a jejich doprovod.

Pořady pro běžnou veřejnost

V červenci a srpnu 2014 je Hvězdárna a planetárium Brno otevřena také pro běžnou veřejnost – vždy ve středu, ve čtvrtek a v pátek. Po celý červenec je však z technických důvodů uzavřen sál digitária, programy ve zbývajících částech hvězdárny a planetária omezeny nejsou. Aktuální program pro veřejnost i ceny vstupného naleznete na www.hvezdarna.cz/program