Menu English

Kulturní univerzita třetího věku startuje

Čtveřice brněnských kulturních institucí – Hvězdárna a planetárium Brno, Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Muzeum města Brna, Turistické a informační centrum města Brna – počátkem února 2013 zahajuje jedinečnou Kulturní univerzitu třetího věku. Cílem je nahlédnout do zákulisí alespoň malé části kulturního zázemí města Brna. Účastníci si také vyslechnou zajímavé přednášky, obdrží studijní materiály, absolventský diplom a od každé organizace zajímavý dárek.

„Brno je městem s dlouholetou vyhlášenou kulturní tradicí, renomé i publikem. Jsem velmi rád, že se nyní čtyři nejvýznamnější zdejší kulturní instituce spojily, aby představily kulturní zázemí města Brna občanům ve věku nad 50 let. Je to další způsob jak podpořit aktivní život a zejména trávení volného času ve středním a vyšším věku,“ řekl brněnský primátor Roman Onderka.

„Účastníkům představíme naše město ve vybraných kapitolách jeho historie – na prahu středověku, nového věku i nové republiky. Porovnat své dnešní Brno s tím minulým jim umožní virtuální procházka historickými vyobrazeními města, komentovaná prohlídka stálé expozice a zblízka se seznámí s vybranými exponáty z muzejních sbírek,“ prozradil Pavel Ciprian, ředitel Muzea města Brna.

„Studenti se vydají napříč prostorem i časem. Podívají se, co bylo ve městě Brně, než vzniklo město Brno, seznámí se s příběhem Sluneční soustavy a prohlédnou si hvězdy takříkajíc pod mikroskopem,“ uvedl Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

V rámci kulturní univerzity se podíváme do jednotlivých částí zpřístupněného brněnského podzemí včetně běžně nepřístupných částí, zažijeme kurátorskou prohlídku některé z našich galerií a seznámíme se se zázemím kina Art. Dokonce si vybereme projekci filmu z aktuálního herního plánu kina,“ poodhalila Petra Kačírková, ředitelka Turistického a informačního centra města Brna.

„Jak vypadaly první veřejné čítárny? Kdo žil v ulicích města Brna, jaká zajímavost se odehrává za následujícím rohem? Kde žil a také zemřel Jiří Mahen? Otázek a odpovědí však bude mnohem více,“ uvádí Libuše Nivnická, ředitelka Knihovny Jiřího Mahena v Brně.

Kulturní univerzita třetího věku je určena pro všechny milovníky historie a brněnské kultury vůbec ve věku 50+ bez zvláštních nároků na vzdělání. Přednášky se budou konat od 4. února do 29. dubna 2013 vždy v pondělí od 17.00 do 18.30 hodin pokaždé na jiném místě. Podrobný popis všech přednášek najdete na www.hvezdarna.cz/univerzita anebo v informačních letáčcích u jednotlivých kulturních organizací.

Kurzovné činí 800 Kč za 12 přednášek, z kapacitních důvodů je počet účastníků omezen na 60. Přihlášky do univerzity se přijímají od 18. ledna 2013 v Centrálním předprodeji vstupenek na ulici Běhounská 17 (otevřeno v pracovní dny od 10:00 do 18:00 hodin bez přestávky).