Menu English

KONEC SVĚTA SE neBLÍŽÍ

V souvislosti s poplašnými a naprosto bezdůvodnými zprávami o konci světa 21. prosince 2012 si Hvězdárna a planetárium Brno na poslední dny roku a možná i existence lidstva připravila finálový program…

 

Zpráva o konci světa

ve velkém planetáriu
vždy v sobotu od 18.00 hodin a také některé středy a pátky

Blíží se skutečně konec světa? Mohou z vteřiny na vteřinu zmizet všechny naše jistoty? Zanikne krásná hudba, výpravné obrazy, jemná sochařská díla, veškeré lidské poznání? A pokud takové nebezpečí skutečně hrozí, není v naší moci truchlivý konec odvrátit? Ve výpravném představení Zpráva o konci světa nejdříve s nadsázkou okomentujeme novodobá proroctví vzbuzující bezdůvodný strach. Poté se ale dozvíme, že rostliny a živočichové na naší planetě skutečně hrají každodenní loterii o přežití. Netřeba se však příliš bát – závěr pořadu proto bude více než překvapivý. A svým způsobem i optimistický. Zprávu o konci světa namluvili herci Městského divadla Brno – Jana Musilová, Petr Štěpán a Zdeněk Junák. Režisérem je Jiří Dušek.

Přednášky

Hvězdy, čas a staří Mayové

4. prosince 2012 v 18.00

Byli staří Mayové opravdu tak vynikající astronomové, jak se tvrdí? Jaké jevy pozorovali a jaké nástroje k tomu používali? Co pro ně nebeská tělesa znamenala – a jaký byl vlastně ten proslavený tajemný mayský kalendář?

Přednáší : Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D., Univerzita Karlova v Praze, Husitská teologická fakulta

 

Konec světa z pohledu astronomie

20. prosince 2012 v 18.00 – výjimečně ve čtvrtek

Zahubí lidstvo zkáza z nebes? A přežije alespoň planeta Země? Přednáška o minulých i budoucích koncích světa z pohledu astronomie. Jak souvisí zánik nazelenalých dinosaurů s ještě zelenějšími vltavíny?  Co jsou reálné kosmické hrozby, se kterými je potřeba počítat? A lze se jich vůbec nějak vyvarovat, nebo je osud lidstva již nyní zpečetěn?

Přednáší: Mgr. Jan Píšala, Hvězdárna a planetárium Brno

 

Podvečerní pozorování pro děti

v 7m kopuli
za jasného počasí každý den kromě neděle od 17.00 hodin

Přijďte se podívat na vesmír velkým astronomickým dalekohledem. Pozorování se odehrává v otáčivé kopuli o průměru 7 metrů. V předsálí si můžete prohlédnout výstavu o dějinách Hvězdárny a planetária Brno i Kraví hory. Komentované procházky vedou zkušení průvodci. Je nezbytné se skutečně dobře teple obléknout!