Menu English

Koncert Jozefa van Wissema

5. února 2020, 20:00 v digitáriu

Po vyprodaných koncertech v Praze a úspěšném vystoupení na festivalu Colours of Ostrava přijíždí znovu do České republiky magický skladatel a loutnista Jozef van Wissem. Zvuk loutny je neodmyslitelně spjatý s dávnými časy, ale v Americe žijící Holanďan Jozef van Wissem ve své tvorbě otevírá tomuto tradičnímu nástroji nové horizonty. Ať už v kontextu soudobé improvizace nebo v rámci svých hypnotických skladeb, jimiž si získal obdiv Davida Tibeta nebo Jima Jarmusche – s tím mimochodem natočil čtyři nahrávky. Jozef van Wissem se do našich myslí zapsal především díky nádhernému soundtracku k filmu Jima Jarmusche „Přežijí jen milenci“. Na jedinečném brněnském koncertě představí své nové album.

cover-jozef_BRNO3-2

  • Vstupenky: https://1url.cz/gztVJ
  • Cena: 290,- Kč do 19.1.2020 / 390,- Kč od 20.1.2020
  • Délka koncertu: 60 minut

JOZEF VAN WISSEM (*1962)

Ponořit se do světa Jozefa Van Wissema znamená odevzdat se nevyhnutelnosti – a nadčasovosti – magické hudbě ve vlastním tempu, vytvořené způsobem zcela vlastním svému stvořiteli. Ten uzavírá posluchače do niterného světa, kde za sklem ponuře vyhlíží ven, taková je intenzivní kvalita jeho hudby. Klíčová je stručnost, jednoduchost, přímočarost. (Quietus) Van Wissem je „zároveň avantgardní skladatel a barokní loutnista, tudíž mu dichotomie není cizí,“ (New York Times). Trvale „posouvá agendu loutny od akademismu k přístupnějším rovinám“ (Pitchfork).

Vystupoval na více než 1200 sólových loutnových koncertech v kostelech a na koncertních místech po celém světě, včetně prestižních rockových festivalů jako ATP a Primavera Sound, hrajíc na svou vlastní a unikátní barokní loutnu vyrobenou na míru. Názvy jeho děl mají často křesťansko-mystickou přitažlivost. V roce 1993 se Van Wissem přestěhoval do New Yorku a studoval loutnu u Pata O’Briena. V roce 2013 získal cenu „Cannes Soundtrack Award“ za nejlepší soundtrack za film „Only Lovers Left Alive“ na filmovém festivalu v Cannes. Van Wissem vydal čtyři nahrávky s filmovým režisérem Jimem Jarmuschem. Byl pověřen sestavením zvukového díla pro obraz Hanse Holbeina „The Ambassadors“ (1533) Národní galerií. V prosinci 2017 byl pozván, aby v muzeu Ermitáž provedl madrigal vyobrazený v Caravaggioho malbě „Lute Player“ (1596). Jeho nejnovější nahrávka uvádí toto renesanční dílo s názvem „You Know That I Love You“. Nahrávka „We Adore You, You Have No Name“ pochází z knihy „The Secret of Secrets“, popisující uctívání bezejmenného Boha všeho typu.