Menu English

Je-li neděle 8. května odpoledne, hoří hvězdárna

V neděli 8. května odpoledne, přibližně od 16.30 shoří Hvězdárna a planetárium Brno. Ale není čeho se bát! Připravena bude venkovní podívaná, kterou jen tak nezažijete.

Brněnští hasiči nám pomohli již několikrát. Nejen před třinácti roky, kdy u nás hořelo, ale také – zcela paradoxně na kopci – řešili nečekané záplavy. Proto si považujeme za čest, že můžeme realizovat takové cvičení. Navíc, za každého návštěvníka, který se přijde v neděli odpoledne podívat, bude putovat 1 Kč do Nadace policistů a hasičů – vzájemná pomoc v nouzi. Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

Praktické rady k vaší návštěvě

 • Požární cvičení proběhne od 16.30 do 17.00. Info stánek brněnských hasičů bude k dispozici od 16.00 do 17.30.
 • Vstup zdarma, výhled z vyhrazených ploch.
 • Respektujte pokyny pořadatelů a pohybujte se pouze ve vyhrazených zónách!
 • Cvičení bude mít přibližně následující průběh:
  • příjezd hasičských vozů
  • vstup do budovy
  • evakuace ze střechy pomocí vrtulníku
  • evakuace ze střechy pomocí jeřábu
  • vynesení dalších „zraněných“ na nosítkách
  • odjezd hasičských vozů
 • Budova Hvězdárny a planetária Brno bude po celou dobu cvičení uzavřena, vč. WC.
 • Parkování u budovy je zakázáno!
 • S ohledem na probíhající rekonstrukci příjezdové cesty doporučujeme buď parkovat hned u koupaliště anebo využít služeb Dopravního podniku města Brna. Každou chvíli k nám jezdí tramvaj číslo 4.
 • Cesta zahrádkami od ul. Žižkova je vyhrazena pro příjezd hasičských vozů!
 • Pracovníci Hvězdárny a planetária Brno věnují za každého diváka 1 Kč Nadaci policistů a hasičů – vzájemná pomoc v nouzi.

Když u nás v roce 2003 hořelo…

V úterý 6. května 2003 u nás hořelo. Pozorovatelnu pod odsuvnou střechou tehdy stylově zapálil dalekohled mířící na Slunce. Jelikož byl tehdy přístroj bez dozoru, na požár upozornil štáb televize Nova, který shodou náhod připravoval reportáž o parku Kraví hora. Ke cti jim slouží, že kameraman sice natáčel plameny šlehající z pozorovatelny, ale reportér volal o pomoc. Škody byly naštěstí minimální: pár ohořelých prken a očouzený dalekohled. Situaci totiž zachránil kýbl špinavé vody paní uklízečky a rychlý zásah brněnských hasičů.

Nakonec se celá situace pojala jako reklama na výjimečný úkaz, který měl nastat další den. Očouzený dalekohled se umyl, vyměnilo se pár prken podlahy, a protože bylo pěkné počasí, mohla se 7. května ze stejných míst sledovat temná silueta planety Merkur přecházející přes sluneční kotouč.

Když u nás bude v roce 2016 hořet…

Po třinácti letech se celá událost skoro na den přesně zopakuje. V předvečer přechodu Merkuru přes Slunce ale hvězdárna hořet nebude, pouze zde od 16.30 proběhne prověřovací cvičení Jihomoravských hasičů.  Přijďte se tedy podívat na hasiče v akci v jedinečných prostorách naší hvězdárny.  Míst bude dostatek a vody snad také. Není přitom vyloučeno, že se dočkáme příletu vrtulníku s posádkou brněnských leteckých záchranářů.

Jaký je scénář prověřovacího cvičení? Napínavý! Během „stavebních úprav“ na pozorovací terase objektu Hvězdárny a planetária Brno došlo k technické závadě a vzápětí k požáru v blízkosti acetylenové svařovací soupravy. Požár se rychle šíří po dřevěném povrchu terasy a navíc došlo ke zranění dvou zaměstnanců stavební firmy. Dalším dvěma pracovníkům, kteří se nacházeli v době vzniku na terase, odřízl požár únikovou cestu a nemohou se dostat do bezpečí. Požár ohlásí návštěvníci hvězdárny, kteří událost zvenčí vidí, na tísňovou linku 112. Před příjezdem jednotek je objekt pracovníky hvězdárny evakuován. V objektu zůstalo několik osob, které neslyšeli výzvu k evakuaci a jsou ohrožené zplodinami hoření. Evakuované osoby postávají v okolí budovy. Hasiči se musí zaměřit nejen na záchranu osob, ale i na použití minimálního množství vody, aby nedošlo k vysokým finančním škodám na naší supermoderní elektronice. Jak to celé dopadne? Přijďte se přesvědčit v neděli 8. května v 16.30.