Menu English

Hvězdárna přináší dárek Mendelovi: třetí díl jeho magazínu

Hvězdárna a planetárium Brno přináší k jubileu G. J. Mendela další dárek. Třetí díl magazínu pojmenovaného po slavném vědci z Brna.

Časopis pokračuje ve vyprávění příběhu nejen o životě samotného badatele, ale i jeho díla – vědy jménem genetika. Podobně jako v předchozích dílech se do jeho vzniku zapojily instituce věnující se Mendelově odkazu i přední české osobnosti.

„Hvězdárna a planetárium Brno si nemůže nechat ujít tuto oslavu vědění, pokroku vědy, ale také víry a trpělivosti. A protože se na slavnost nechodí bez dárku, přinášíme třetí číslo časopisu MENDEL jako důkaz toho, že nejen Mendel, ale také genetika coby vědní obor, má stále co říci. Respektive – jsme přesvědčeni, že ještě nepadlo poslední slovo a Brno u toho bude hrát velkou roli. Ostatně tak, jako na počátku,“ řekl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

Magazín odtajní například, jakou vzácnou genovou mutaci našli vědci z brněnského vědeckého institutu CEITEC předsedovi českého Senátu Miloši Vystrčilovi. Díky dalším kolážím od Venduly Chalánkové a Jána Obyšovského budeme pokračovat ve vyprávění příběhu o Mendelově odkazu a o tom, co se odehrálo po jeho smrti. Nahlédneme také za zdi Augustiniánského kláštera. Unikátní fotografie zde pořídil světoznámý fotograf Roman Franc.

V rozhovoru s prorektorkou a špičkovou genetičkou Masarykovy univerzity Šárkou Pospíšilovou zjistíte, v čem se brněnští vědci mohou srovnávat se světovou špičkou. O propojení vědy a víry se můžete zamyslet spolu s knězem a přírodovědcem v jedné osobě Markem Orkou Váchou.

Třetí díl časopisu Mendel vychází v nákladu 10 000 kusů a je distribuovaný primárně do stojanů brněnské sítě kulturního magazínu KAM. Část nákladu naleznete také v budovách zapojených partnerů včetně Hvězdárny a planetária Brno. Díky podpoře Jihomoravského kraje a města Brna může být čtenářům nabídnut zdarma. 

První díl časopisu vydala Hvězdárna a planetárium Brno v červnu loňského roku, druhý pak vydala v lednu 2022. Do zahraničí, včetně expozice na světové výstavě v Dubaji, pak mířila i anglická mutace. Ojedinělé periodikum bylo vybráno do finále komunikačních projektů Zlatý středník. Vyhlášení výsledků se uskuteční v září tohoto roku.

Elektronickou verzi magazínu zdarma ke stažení najdete na samostatné stránce.