Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Hvězda jménem Slunce

Hvězdárna a planetárium Brno uvádí od října nové, představení pod umělou oblohou velkého planetária s názvem Hvězda jménem Slunce.

„Důvodů, proč uvést toto představení, bylo hned několik,“ prozrazuje autor scénáře i režisér Jan Píšala. „Sluneční téma v planetáriu dlouhou dobu nebylo, takže určitě není na škodu si připomenout, že kromě hvězd z noční oblohy máme nad hlavou také hvězdu jménem Slunce. U Slunce navíc operuje řada nových sond, které nám zprostředkovávají detailní pohled na jeho povrch – jako nikdy před tím. A samozřejmě lze zmínit i to, že se právě teď nacházíme v období tzv. slunečního maxima, kdy můžeme na Slunci pozorovat ve zvýšené míře třeba sluneční skvrny nebo sluneční erupce.“

Pořad tak doplní výjimečné videosekvence pořízené na speciálních slunečních družicích, díky nimž sledujeme Slunce v podstatě neustále. Zajímá-li vás, kterak se proměňuje sluneční povrch v různých oborech spektra, pak si právě v tomto představení přijdete na své. Slunečními skvrnami počínaje, přes dynamicky se měnící protuberance až po mohutné sluneční erupce způsobující na Zemi polární záře. Autorem scénáři i režisérem je Jan Píšala. Pořad namluvil Zdeněk Junák a je vhodný i pro děti starší 12 let.

Představení hvězda jménem Slunce uvádíme pro veřejnost od 3. října až do konce listopadu každou středu, pátek a sobotu vždy v 18.00 hodin.

>| REZERVACE VSTUPENEK