Heliosféra zazáří na Kraví hoře
Ozdobou léta bude model toho nejdůležitějšího tělesa v celém vesmíru – Heliosféra. Na Kraví horu se Lunalón, Terralónu a Marsmeloun letos doplní model toho nejdůležitějšího tělesa v celém vesmíru – model Slunce nazvaný Heliosféra. Na Kraví horu se na ni přijďte podívat od pondělí 11. července do neděle 17. července.
- Modely jsou vystavovány v parku na Kraví hoře.
- Od pondělí 11. července do neděle 17. července, resp. od čtvrtka 4. srpna do čtvrtka 11. srpna 2022 od 14.00 do 23.30.
- Instalaci může ohrozit silný nárazový vítr nebo hustý déšť, proto si před cestou na facebook.hvezdarna.cz nebo www.hvezdarna.cz ověřte aktuální situaci.
- Každý večer ve 20:00 je v parku připraveno krátké povídání.
- Každý večer od 21.30 (v srpnu od 21.00) promítá letní kino s vesmírnou duší. Program najdete na facebook.hvezdarna.cz nebo www.hvezdarna.cz.
- Každé odpoledne a podvečer nabízí naše digitárium celou řadu pořadů pro malé i velké. Program najdete na www.hvezdarna.cz.
- K cestě na Kraví horu použijte městskou hromadnou dopravu, pokud přijedete automobilem, můžete zaparkovat na odstavné ploše za hřištěm Draken. V okolních ulicích je modrá zóna typu C (od 6 do 17 hodin a o víkendu zdarma).
- Na hvězdárně najdete jak automaty s jednoduchým občerstvením, tak volně přístupné toalety. V okolí je celá řada restaurací: Monte Bú, Hospůdka za homerunem, Rio bar nebo samoobsluha Brněnka.
Nejedná se o prostou, mírně nažloutlou kouli, jejíž dokonalý tvar naruší několik málo skvrn. Návštěvníkům se předvede sluneční podoba v ultrafialovém boru elektromagnetického spektra. Na těchto vlnových délkách se totiž zviditelní lidskému zraku jinak unikající jevy: Třeba celá řada mimořádně silných erupcí, tedy výtrysků žhavého plazmatu, tmavých filamentů (výrony chladnější hmoty vláknitého tvaru) či velkých koronálních děr, což jsou oblasti, z nichž sluneční vítr „vyfoukává” materiál do okolního kosmického prostoru.
„Model je obzvlášť úžasný za soumraku,” komentuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na zázraky. „Doslova vypadá jako koule žhnoucího železa. Fascinující je, že v tomto měřítku by planeta Země měla průměr pouhých deset centimetrů a nacházela by se jeden kilometr daleko.”
Na modelu Heliosféry spolupracoval Pavel Karas z Hvězdárny a planetária Brno a Jan Machát s Michalem Oklešťkem z uskupení VISUALOVE. Již tradičně vznikl v brněnských dílnách Kubíček Factory.
„I když jde z naší strany již o čtvrtý model tělesa Sluneční soustavy, práce na něm nebyla nijak rutinní, natožpak jednoduchá. Snažili jsme se vychytat všechny mouchy a společně s Pavlem Karasem odladit výslednou podobu textury. Musí totiž zaujmout svým vzhledem a současně musí být zřejmé, že jde o model Slunce,“ dodává Michal Okleštěk.
Unikátní textura Heliosféry je ale především výsledkem aplikované matematiky, trpělivosti a také umu. K jejímu sestavení totiž bylo nezbytné získat z archivu NASA a následně složit celkem 84 750 surových snímků, pořízených sondou Solar Dynamics Observatory na sklonku roku 2014, o celkovém objemu 2,6 TB. Stejné místo na harddisku by zabralo asi 750 celovečerních filmů.
„Všechny snímky byly zpracovány matematickou metodou, navrženou brněnským matematikem, profesorem Miloslavem Druckmüllerem,” popisuje autor textury Pavel Karas. „Následně je bylo nutné pečlivě zarovnat a spojit. Výsledný složený portrét jsem dodatečně obarvil a ručně retušoval, neboť i přes veškerou snahu obsahoval četné rušivé artefakty.”
Kromě samotné Heliosféry se můžete přijít podívat na výstavu o Sluneční soustavy, pořady v digitáriu a také film v Letním kině s vesmírnou duší. Hvězdárna a planetárium Brno se těší na vaši návštěvu.
Hvězdárna a planetárium Brno je hlavním organizátorem celého projektu, na kterém dále spolupracují tyto organizace: Technické muzeum v Brně, VISUALOVE, Sportovně-rekreační areál Kraví hora, SNIP&Co., Dopravní podnik města Brna, Městská policie Brno, městská část Brno-střed, magistrát města Brna, HitRadio City Brno, Deník. Součást projektu Jihomoravský kraj fandí vědě.