Menu English

Future Gate Sci-fi Film Festival 2022

Blíž, než si myslíš!

::

Existují dvě možnosti: buď jsme ve vesmíru sami nebo nejsme.
Obě jsou stejně děsivé.
Arthur Charles Clarke (1917 – 2008)

::

Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje 9. března 2022 pražskou část festivalu v kině Lucerna a následně se přesune do Brna (kino Art a Hvězdárna a planetárium Brno). Kromě hlavní filmové soutěže, legend žánru a dokumentů přinese znovu i soutěž studentských filmů. Téma festivalu je mimozemský život na planetě Zemi. Festival tak hledá odpověď na otázku, jestli jsme ve vesmíru sami. Ozvěny Future Gate se budou konat v Šumperku, Košicích a Plzni. Program a vstupenky na celý festival jsou dostupné na https://futuregate.cz/

Někteří z vás možná slyšeli o Drakeově rovnici a Fermiho paradoxu. To první je původně myšlenkový experiment z roku 1961. Fyzik Frank Drake stvořil rovnici o mnoha proměnných, ze které vyplývá pravděpodobnost setkání lidstva s mimozemšťany. V té době nebyla známa celá řada faktů, která rovnice musí zohlednit, jako je počet hvězd v galaxii, počet obyvatelných planet, a tak dále. Dnes už máme daleko přesnější data a i když výsledek je jen přibližný, jasné je jedno – měli bychom je vidět. V naší galaxii jsou tisíce planet, na kterých se mohl vyvinout inteligentní život, měl na to miliardy let, ale my nenacházíme žádné důkazy o jeho existenci. A to je právě Fermiho paradox.

Program na Hvězdárně a planetáriu Brno

::

18. března 2022

18:00 Krátké české sci-fi filmy od iShorts (Czech Short Sci-fi Films from iShorts) / 100 Kč – VSTUPENKY

20:00 Věc (The Thing) / 130 Kč – VSTUPENKY

::

19. března 2022

14:30 Fenomén (The Phenomenon) / 130 Kč – VSTUPENKY

15:00 Workshop tvorby komiksu / 100 Kč – VSTUPENKY

17:30 O UFO vážně, nevážně (beseda s hosty) / 100 Kč – VSTUPENKY

18:45 Akta-X Film (The X-Files: Fight for Future) / 130 Kč – VSTUPENKY

21:00 Predátor (Predator) / 130 Kč – VSTUPENKY

::

20. března 2022

13:30 Život za hranou (Life Beyond) / 130 Kč – VSTUPENKY

16:15 Hon na planetu B (The Hunt for Planet B) / 130 Kč – VSTUPENKY

18:30 Krátké světové sci-fi filmy od iShorts (World Short Sci-fi Films from iShorts) / 100 Kč – VSTUPENKY

20:30 Heavy Metal (spojené s vyhlášením divácké ceny) / 130 Kč – VSTUPENKY

::

Odpovědí na něj je celá řada: možná už tu jsou, jen je nevidíme. V pásu asteroidů se klidně může skrývat neaktivní sonda velikosti Prahy, která se jednou za milion let probudí a pak spí dál. Nebo se skrývají, jak by tvrdili příznivci Aštara Šerana či filmu Muži v Černém. Pro někoho to může být lákavá, pro dalšího naopak děsivá představa. Náboženství Plejáďanů a řada dalších obskurních kultů v tom má jasno – jsou tu a až přijde apokalypsa, vezmou vyvolené do svých lodí. Konspirátoři mají také jasno – CIA a KGB už dávno zkoumá jejich mrtvoly a létající talíře a snaží se vytvářet technologie na základě těch jejich. Kéž by to tak bylo. Je tedy zřejmé, že mimozemšťané na planetě Zemi jsou naším letošním tématem.