Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Festivaly Serial Killer a AFO na brněnské hvězdárně

V sobotu 5. května v podvečer můžete na Hvězdárně a planetáriu Brno ochutnat hned dva filmové festivaly – Serial Killer předvede jeden díl o nejvýznamnějším vědci 20. století, AFO – Academia Film Olomouc vítěze české a mezinárodní přehlídky. Vstup je zdarma!

Serial Killer: Genius – Einstein
…změna programu 🙁

Jeho vědecké objevy již desetiletí vzbuzují údiv. Ale jen málokdo zná soukromý život nejzářivější ikony 20. století. Seriál Génius režisérů Briana Grazera a Rona Howarda s Geoffrey Rushem a Emily Watson v hlavních rolích, odhaluje jeho osobní život, náhlé projevy citů i bezcitnost v jednání s nejbližším okolím včetně vlastních dětí, jeho dvou manželek a mnoha milenek.

V rámci přehlídky Serial Killer bude promítnut první díl. Začátek projekce v 17.00.

Best of AFO 2018

Projekce vítěze české a mezinárodní přehlídky Academia Film Olomouc, která skončila teprve před několika dny. Začátek projekce v 20.00.

Ozonová Díra: Jak jsme zabránili apokalypse
V krizových dobách je důležité mít silné vůdce. Snímek Ozonová díra: Jak jsme zabránili apokalypse představuje boj skupiny vědců z různých zemí za záchranu vrstvy, která chrání naši planetu před UV zářením. Když se ve druhé polovině 20. století začaly ve velkém množství používat freony do mrazáků, deodorantů a dalších nových vynálezů, nikdo netušil, jaké následky to může mít pro naši planetu. Příběh o tom, jak se vědcům za podpory politických autorit Ronalda Reagana a Margaret Thatcher podařilo dospět až k Montrealskému protokolu a zabránit zničení ozonové vrstvy, je také obrazem doby, která od ignorance dospěla k celospolečenskému uvědomění – planetu Zemi musíme chránit společně.

llllllIIIIl
Název dokumentárního poetického sci-fi znamená v překladu z jazyka počítačů „2017“. Ve snímku uvidíte grafy a diagramy, jež naznačí mnohé z vývoje lidské společnosti. Vedle sebe stojí umělá inteligence a inteligence lidstva. Data ukazují, jak sociální síť Facebook postupuje při zkoumání svých uživatelů i jakým způsobem shrnují lovci motýlů informace o svých okřídlených obětech. Na pozadí přesných údajů a pozorování spolu s dokumentárními apokalyptickými vizemi se hranice mezi životem a komoditou pomalu stírají. Stávají se technologie novodobým autokratem? Film je součástí konceptu označeného autorem jako „hravý dokument“. Je považován za jeho betaverzi, která má dokázat, že je tento koncept funkční.

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů pořádá Univerzita Palackého v Olomouci již od roku 1966. V průběhu let se komorní uzavřená akce proměnila v jeden z největších vzdělávacích eventů v Evropě. Jde o jediný festival v České republice, na kterém se společně sešli teoretický fyzik Lawrence M. Krauss a evoluční biolog Richard Dawkins. Jádrem programového menu festivalu jsou progresivní faktografické filmy a dokumenty, diskuze a přednášky o tématech, která hýbou společností. Od výzkumu vzdálených planet, pozemských oceánů a globálního oteplování přes vývoj robotiky a umělé inteligence až po postavení žen ve vědě a společnosti.