Menu English

Jsme v provozu! Ptáte se na podmínky návštěvy? Při vstupu do sálu digitária budete požádáni o předložení QR kódu či jiného dokumentu o očkování nebo o prodělání. Výjimkou jsou děti do 12 let, ty nepotřebují žádný test. Ve věku od 12 do 18 let akceptujeme test. Všichni se musí během projekce chránit respirátorem (do 12 let rouškou). Školní výpravy mají jiný režim. Moc děkujeme za pochopení.

Festival vědy 2016 už tento víkend!

Festival vědy 2016 už tento víkend!

Tento víkend, v pátek 16. září a v sobotu 17. září několik desítek odborníků z brněnských vysokých škol, akademických pracovišť i vzdělávacích institucí odhodí masky vážených vědců a s malými i velkými, návštěvníky zahájí hravý Festival vědy. Místem konání přitom opět bude Hvězdárna a planetárium Brno. Vstup je samozřejmě zdarma!

A co všechno bude k vidění? Stačí kliknout na www.festivalvedy.cz, kde se neustále objevují nové a nové informace. Slíbit ale můžeme, že se na vlastní oči, ale i zbývající smysly, doslova ponoříte do světa vědy.

Mendelova univerzita v Brně připraví vskutku netradiční ochutnávky. Díky Univerzitě obrany si vyzkoušíte dovednosti na laserovém střeleckém trenažéru a shlédnete ukázky vybavení a možností ženijního vojska při odstraňování výbušného materiálu (pyrotechnický robot, oblek, apod.).

Městská policie Brno umístí někde v parku Kraví hory mobilní kamerový systém s online přenosem do „štábního vozidla“. Ústav fyziky materiálů Akademie věd České republiky ukáže veličiny, z nichž jedna se měří ve voltech a druhá v pascalech. Veterinární farmaceutická univerzita Brno předvede věštění z rentgenových snímků, naučí vás uspat zvíře na dálku nebo překonat nástrahy dojení. Chybět ale nebudou ani kouzla z molekulární kuchyně budoucích farmaceutů.

Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje předvede Mobilní operační středisko se štábem velitele zásahu. Z tohoto střediska je možno řídit jednotky v celém Jihomoravském kraji bez ohledu na výpadek elektrické energie a mobilních sítí. V rámci operačního střediska bude předveden i nejmodernější systém GINA, který pomáhá v reálném čase koordinovat složky Integrovaného záchranného systému v České republice.

U stánku chemiků z Vysokého učení technického v Brně budou k vidění klasické více či méně třaskavé kousky a pokousky. Díky Archeologickému ústavu Akademie věd osobně poznáte vojáka z legie římského císaře Marka Aurelia. Stánek Botanického ústavu Akademie věd návštěvníky seznámí s mnoha dramaty, která se skrývají ve vodě v podobě vztahů mezi organismy. Dozvíte se vše podstatné, co je dobré znát o vodě pitné, vodě ke koupání, ale i vodě odpadní. Společně s Knihovnou Jiřího Mahena nahlédneme do tajů podmořského světa. Objevíme nejen nejrůznější zajímavé tvory a živočichy, kteří zde žijí, ale možná prozkoumáme i nějaký ten poklad, který se na mořském dně jistě ukrývá. VIDA! science centrum prozradí, co drží akrobata na laně, zda může krabice vyjet do kopce a jak postavit věž z mincí. A Moravské zemské muzeum se tentokrát vydá do tajů naší genetiky.

Záštitu nad Festivalem vědy laskavě poskytli: Mikuláš Bek – rektor Masarykovy univerzity, Jiří Drahoš – předseda Akademie věd České republiky, Ladislav Havel – rektor Mendelovy univerzity v Brně, Bohuslav Přikryl – rektor Univerzity obrany, Pavel Suchý – rektor Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, Petr Štěpánek – rektor Vysokého učení technického v Brně a Petr Vokřál – primátor statutárního města Brna.

Vše vědecké, výzkumné a badatelské předvedou Akademie věd České republiky, Divadlo fyziky ÚDiF, Hvězdárna a planetárium Brno, Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje (ÚO Brno), Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Masarykova univerzita, Mendelova univerzita v Brně, Městská policie Brno, Moravské zemské muzeum, VIDA! science centrum, Univerzita obrany, Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně, Vysoké učení technické v Brně a Zetor Gallery.

V improvizovaném stanu před Hvězdárnou a planetáriem Brno můžete i letos navštívit Divadlo vědy, ve kterém vystoupí pracovníci Vysokého učení technického v Brně a VIDA! science centra. Každé představení trvá 40 minut. Školní výpravy si mohou místa na vystoupení Divadla vědy v pátek 16. září 2016 rezervovat přes objednávkový systém Hvězdárny a planetária Brno a to od pondělí 29. srpna na webové adrese www.hvezdarna.cz/program

A nezapomeňte, celý Festival vědy je zdarma!

festival_vedy_2016