Menu English

Digitárium se vydává do vesmíru malých měřítek

Digitárium se vydává do vesmíru malých měřítek

Pracovníci Hvězdárny a planetária Brno chystají dvě nová představení pro unikátní sál digitária, která nahlédnou do vesmíru malých měřítek. Pořad Buňka! Buňka! Buňka! je vhodný pro menší děti, kterým představí některá tajemství života. NanoKam je naopak představení dívající se na svět dospělýma očima elektronového mikroskopu.

Myslím, že už je zřejmé, že Hvězdárna a planetárium Brno není pouhou astronomickou institucí, která se věnuje sledování vesmíru. Jsme místem, na kterém se propagují nejrůznější vědní obory, především pak z neživé přírody. Chceme uvádět ta nejlepší představení ve špičkové kvalitě s dokonalým servisem. A to všechno v atraktivní a maximálně srozumitelné podobě pro všechny typy návštěvníků. Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

Samozřejmě, že není možné se tisíckrát zmenšit a stát se mikronautem. Tato výsada navždy zůstane doménou vědecko-fantastických příběhů. Miniaturní svět ale můžeme zvětšit a promítnout na sedmnáctimetrovou kopuli digitária. Kombinace reálných snímků se špičkovými vizualizacemi nabízí neuvěřitelnou podívanou. Pavel Gabzdyl, Hvězdárna a planetárium Brno

NanoKam – výlet do mikrosvěta

Podívejte se do zrcadla. Co vidíte? Svět nejrůznějších krajin s podivuhodnými výkyvy počasí? Hluboká údolí, nečekané praskliny, nedozírné pláně, vysoké hory, neprostupné džungle a kyselá jezera? Dravé šelmy, pasoucí se vegetariány nebo proměnlivé chiméry?

Že máte před sebou pouze vlastní tvář? Nenechte se mýlit! Průměrný člověk je hostitelem 100 biliónů bytostí s celkovou hmotností kolem čtyř kilogramů. Některé z nich jsou škodlivé – jedna jediná bakterie o hmotnosti 0,000 000 000 000 01 gramu zabije 100 000 gramů těžkého člověka. Drtivá většina z nich ale patří mezi kladné hrdiny – vyrábějí látky nezbytné pro naši existenci, přeměňují nám potravu do využitelné podoby, anebo se snaží držet zkrátka všechny naše nepřátele. Mikroskopické kreatury z mnoha říší kontrolují všechno, co děláme. Nemůžeme bez nich žít. Nikdy nejsme sami.

Představení NanoKam je výletem do fantastického království bakterií, nejpočetnějších organizmů na této planetě. Ale také do světa prvoků i hub, které nám vyrábí plísňový sýr, chléb či pivo. Stejně jako větších organizmů – třeba mšic a mravenců.

Zblízka uvidíme živočichy, jejichž armády projdou uchem jehly a jejichž vesmírem jsou naše těla. Poznáme neobyčejný svět buněk i virů. To vše díky unikátním vizualizacím založeným na reálných záběrech z elektronových mikroskopů.

Díky projektorům systému digitária budou na projekční ploše o průměru 17 metrů defilovat viry, streptokoci, řasinky i hlenky, pylová zrnka nebo vši a všenky.

NanoKam nabízí jiný rozměr reality, která se neměří ani v metrech, ani v centimetrech, ani v milimetrech, nýbrž v mikrometrech.NanoKam pochází z dílny tvůrčího týmu producentské společnosti El Exilio SL. Namluvili Jana Musilová, Vojtěch Blahuta a Aleš Slanina. Součástí představení je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí. Premiéra 1. února 2014, reprízy každou středu, pátek a sobotu vždy v 18.00 hodin. Představení si mohou i v jiných termínech objednat také školní výpravy jako dodatek k výuce přírodopisu a biologie. Vhodné od 15 let.

Buňka! Buňka! Buňka!

Naše těla se skládají ze 70 bilionů drobných buněk. Jsou všude, v našich očích, v kostech, v mozku, téměř v každé části našeho těla. Pracují. Mluví. Myslí. Díky nim jsme takoví, jací jsme.

Podnikněme fantastickou a mírně ztřeštěnou cestu k těmto drobným stavebním dílkům lidského těla. Poznáme, jak důmyslnou skládačku vytvářejí. Budeme sledovat vznik a vývoj nového lidského života od okamžiku stvoření, tedy splynutí prvních dvou buněk, až do doby těsně před jeho narozením. Prozkoumáme buňky zevnitř, odhalíme tajemství dědičnosti a rozpleteme šifru jménem DNA. To a ještě mnohem více v představení Buňka! Buňka! Buňka!, které je příběhem, o tom, jací jsme.

Představení Buňka! Buňka! Buňka! pochází z dílny NSC creative, jednoho z nejuznávanějších producentských týmů pro sférickou projekci na světě. Namluvili Radka Coufalová, Aleš Slanina a Petr Štěpán herci Městského divadla Brno. Součástí představení je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí. Premiéra 1. února, reprízy vždy v sobotu v 13.30 a 16.30 hodin, v neděli pak v 13.30 hodin. Představení si mohou i v jiných termínech objednat také školní výpravy jako dodatek k výuce přírodopisu a biologie. Vhodné od 10 let.

Mimořádné projekce pořadu Astronaut

S ohledem na mimořádný divácký zájem, přidáváme až do poloviny února projekce představení Astronaut. V digitáriu vždy ve středu a pátek v 19.30 hodin, v neděli v 16.30 hodin. Těšíme se na vaši návštěvu!