Menu English

DIGIFEST – mezinárodní přehlídka filmů pro digitální planetária

Celkem 26 hodin a 25 minut byste museli sedět v sále brněnského digitária, když se rozhodnete  zhlédnout všech 66 pořadů vytvořených pro speciální formát digitálních planetárií. Do soutěžní přehlídky poslali výtvory tvůrci z patnácti zemí světa, ze kterých více než 150 diváků vybere ten nejlepší. To nejzajímavější z festivalu bude veřejnosti přístupné o víkendu 18. a 19. června.

Spatřit bude možné všechny tři vítězné snímky, stejně jako výběr z ostatních představení.  Co film, to dech beroucí audiovizuální zážitek, fantastický příběh ze světa, z nějž každou noc vidíme nad svými hlavami jen malou část. Všechny projekce jsou v původním znění v angličtině (bez titulků)!

Program projekcí – sobota 18. června

14.00 The Accidental Astronauts: An Earth Sun Moon Adventure (USA)
Robo-kids Cy, Annie and their dog Armstrong get a lot more than they expected from their class field trip in an impromptu adventure. Travel along exploring the Sun, Earth and Moon, with a witty starship computer as navigator and guide. Race along on the surface of the Moon! Collect an asteroid sample in low gravity! Survive a solar storm! Find new appreciation for the unique beauty of Earth. Journey along with the Accidental Astronauts in this epic dome theater adventure.

15.00 To Worlds Beyond (Ukrajina, Rusko) – změna program
A captivating journey from the fiery vicinity of the Sun to the icy edges of the Solar System. Come along and see the amazing world of the Sun, the planets and the satellites!

16.00 Secret World of Moths (Finsko)
The Secret World of Moths is a magical journey to the world of moths. Using 3D X-ray tomography we shed light to their hidden macrocosm and explore their way of life in an unprecedented way. Geographically the film spans from the Arctic Circle to the Equator. Observing these two extreme environments helps us learn about and understand the diversity and complexity of their macroscopic world and our fragile existence on planet Earth.

17.00 Asteroid: Mission Extreme (USA)
Asteroid: Mission Extreme takes audiences on an epic journey to discover how asteroids are both a danger and an opportunity. The danger lies in the possibility of a cataclysmic collision with Earth; the opportunity is the fascinating idea that asteroids could be stepping stones to other worlds – veritable way stations in space – enabling us to cross the Solar System. Explore what it would take for astronauts to reach an asteroid and how such an adventure could benefit humankind.

18.00 Rosetta (Rusko, Ukrajina)
Fulldome Film Society together with Kiev Planetarium and Atmasfera360 Center are proud to present the unique fulldome show dedicated to a breakthrough discovery and space mission to the core of the comet 67P. Join the comet discoverer Klim Churyumov in the story about the origins of the Solar System and life on Earth. Meet the challenges of a 10 year long mission with „Rosetta“ spacecraft and the „Philae“ lander. Become the first one to find oneself on the comet surface! Rosetta“ fulldome show is distributed worldwide under a free license!

19.00 – 21.00 blok vítězných snímků
Tři snímky, které obdržely cenu ředitele Hvězdárny a planetária Brno, cenu diváků a cenu Best Educational Production sponsored by the IPS-Eugenides Foundation.

 • Solar Superstorms (cena diváků)
 • The man from the 9 dimensions (cena odborné poroty)
 • Incoming! (cena ředitele)

21.00 Phantom of the Universe: the Hunt for Dark Matter (USA)
Phantom of the Universe: The Hunt for Dark Matter will explore the pursuit of the most elusive substance in the universe: dark matter. We’ll marvel at its impact on everything from the largescale structure of the universe to the choreography of galaxies, to the nucleus of an atom. We’ll race alongside speeding protons in the LHC at CERN as they collide in visually stunning explosions of light and sound. Scientists all over the world will eye the afterglow in hopes of discovering the mysterious dark matter particle. The show will be offered to planetariums worldwide free of charge.

Program projekcí – neděle 19. června

14.00 GALAXY KIDS: A Star With My Name (Jižní Korea)
Atla of the <GALAXY KIDS> wants to discover his own star but it seems like it will never happen. After learning that all of his Galaxy Kids friends have discovered their own stars,  Atla, jealous, heads out into space to find his own.

15.00 We are stars (Velká Británie)
We Are Stars. This 360° cross-platform experience will seek to answer some of the biggest questions of all time. What are we made of? Where did it all come from? The film explores the secrets of our cosmic chemistry, our explosive origins and connects life on Earth to the evolution of the Universe.

16.00 Life under the Artic Sky (Nizozemí)
“Life under the Arctic Sky” is a film about the Northern lights and the Sami people (the indigenous people of the Arctic). Highlights of the film are the Northern Lights, the Reindeer Migration and dogsledding trips. A total of 10 film trips and 105 days were made to the Arctic to capture the Northern Lights, the Sami’s and their reindeer and the beautiful Arctic scenery.

17.00 Incoming! (USA)
Asteroids and comets have collided with our planet throughout its history, changing the course of life on Earth and shaping the world we know today. Incoming!, the latest original planetarium show from the California Academy of Sciences, explores the past, present, and future of our Solar System and the landmark discoveries scientists have made sending spacecrafts to visit tiny worlds. Cutting-edge visualizations will bring real-time data from current NASA missions to life while taking audiences on a ride through the dynamic story of our cosmic origins. Along the way, audiences will discover what these impacts from above can teach us – and how scientific advances may allow us to find and track cosmic threats before they reach planet Earth.

18.00 Edge of Darkness (USA)
Edge of Darkness features amazing scenes of places never before seen. It features a spectacular flight though the great cliffs on comet 67P, a close look at the fascinating bright „lights“ on Ceres and the first ever close ups of dwarf binary planet Pluto/Charon and its moons.

19.00 – 21.00 blok vítězných snímků
Tři snímky, které obdržely cenu ředitele Hvězdárny a planetária Brno, cenu diváků a cenu Best Educational Production sponsored by the IPS-Eugenides Foundation.

 • Solar Superstorms (cena diváků)
 • The man from the 9 dimensions (cena odborné poroty)
 • Incoming! (cena ředitele)

21.00 Dragons (USA, Kanada)
Dragons: Real Myths and Unreal Creatures traces the legend of dragons through time, and across cultures and continents, exploring their connections to history, geography, paleontology, literature, art, national identity, and more. Dragons explores humankind’s fascination with these fantastic creatures over thousands of years. Available in 2D and 3D.

10 důvodů, proč navštívit filmový festival brněnského planetária

Blíží se léto a k létu patří, kromě krásného počasí, zmrzliny, popíjení piva na zahrádce a grilování, také oblíbené letní filmové festivaly. Chystáte se letos nějaký navštívit? Potom bychom vám chtěli vřele doporučit ten, který se bude konat v Brně. Kde konkrétně? Ač to zní překvapivě, bude to na Kraví hoře, v prostorách Hvězdárny a planetária Brno. A spolehněte se na to, že to bude nádherný festival. Takový, který strčí do kapsy hravě i slavné Cannes, Benátky nebo Karlovy Vary. Zajímá vás, proč? Uvádíme hned deset důvodů, proč naše přehlídka uchvátí víc, než výše uvedené slavné filmové svátky.

 1. Festival nazvaný IPS Fulldome Festival Brno 2016 je výjimečnou akcí, která se nebude jen tak opakovat! Jedná se totiž o putovní přehlídku úžasných snímků s vesmírnou tématikou. Ti nejlepší tvůrci z Austrálie, USA, z Japonska a Koreji, z Jižní Ameriky a mnoha evropských zemí představí plody své obdivuhodné práce tento rok právě v Brně.
 2. Na festivalech se většinou setkáváte se snímky vynikajícími, dobrými i podprůměrnými. U nás ale uvidíte jen to nejlepší. První tři dny festivalu patří odborníkům, kteří shlédnou všech 70 snímků, aby z nich vybrali ty nejzdařilejší. Právě ony se pak budou ucházet o vaši přízeň o víkendu 18. a 19. června, kdy se brány festivalu otevírají široké veřejnosti.
 3. Filmové festivaly většinou nejsou levná věc. Už pro jednotlivce je to citelný zásah do osobního rozpočtu. Ale chraň bůh, chcete-li pozvat celou rodinu… Brněnský IPS Fulldome Festival Brno 2016 však není drahý. Klidně vezměte s sebou partnera či partnerku i ratolesti. Bavit se budou všichni.
 4. Existují snímky, které si pamatujete celý život. Existují ale i snímky, na které zapomínáte už v momentě, kdy se v kině rozebíhají závěrečné titulky. Na IPS Fulldome Festivalu Brno 2016 se ale s takovými nesetkáte. Z každého z těchto výjimečných titulů si něco odnesete. Fascinující fakta o světě vysoko nad našimi hlavami i ohromné vizuální zážitky. Projekce na obří půlkulové projekční ploše o průměru 17 metrů totiž umožňuje zachytit přírodní jevy v celé šíři zorného pole a maximálně vtáhne diváky do děje.
 5. Zlepšíte si angličtinu – všechny pořady jsou uváděny v původním znění, tedy v angličtině.
 6. Hlavním tahounem festivalů jsou vedle samotných filmů též jejich hvězdy. Přijíždí s velkou pompou v nablýskaných limuzínách a účastníci festivalu se tísní v davech a jsou vděčni za každý okamžik, kdy z dotyčné hvězdy vidí alespoň mávající dlaň. Na naše hvězdy se takto mačkat nemusíte. Září každou noc na obloze, a to dokonce i v mimofestivalovém období. Máte dokonce možnost prožít i nevšedně intimní okamžiky, kdy jste s nimi docela sami. Stačí se někdy v noci probudit, vyjít na balkon nebo ven a pohlédnout vzhůru…
 7. A ještě něco k hvězdám. Nemusíte se obávat: ty naše během festivalu rozhodně nezpůsobí žádný skandál. Pokud už na obloze vidíte sem tam nějaký úlet, třeba v období Perseid, tak to nejsou padající hvězdy, jak se chybně říká, ale meteorický roj. Hvězdy jsou klidná a skromná tělesa.
 8. Možná máte pocit, že jste už moc pohodlní na pobyt ve stanovém městečku. Nemějte obavy, u nás takto nocleh shánět nemusíte. Spát můžete pěkně doma, na náš festival pak dojedete snadno šalinou. Však to znáte: na Českou a pak deset minut čtyřkou na Monte Bů.
 9. Filmové festivaly často kazí nepříznivé počasí. Návštěvníci IPS Fulldome Festival Brno 2016 ale mohou být v klidu – víkend 18. a 19. června může třeba i prosněžit, diváci filmů to ale nepocítí – všechny filmy se promítají uvnitř, v krásném digitáriu.
 10. Je to náš, brněnský festival! Jen ať si o Varech píšou v novinách, jak chtějí. Vy přijďte k nám. Tak a teď už jen klikněte na www.hvezdarna.cz/program a objednejte si své místo! Bude to stát za to!

IPS Fulldome Festival Brno 2016 organizuje Hvězdárna a planetárium Brno za pomoci International Planetarium Society (Mezinárodní společnost planetárií), která je přední světovou organizací sdružující planetária z celého světa. Na odborné části festivalu od 15. do 17. června budou uvedeny pořady z Austrálie, Brazílie, Číny, Francie, Japonska, Jižní Koreje, Německa, Nizozemí, Ruské federace, Spojených států Amerických, Španělska, Polska, Thajska, Ukrajiny a Velké Británie. Zastoupeny jsou všechny kontinenty – s výjimkou Antarktidy, kde ovšem není žádné planetárium ani produkční studio. Na závěr budou uděleny tři festivalové ceny: cena diváků, ředitele Hvězdárny a planetária Brno a cena IPS-Eugenides nadace za nejlepší vzdělávací dokument.

Odborná část i akce pro veřejnost během světového festivalu pořadů pro digitária jsou součástí programů tradičních zábavních a prezentačních festivalů Brno – město uprostřed Evropy a STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS. Záštitu nad festivalem převzal primátor statutárního města Brna Petr Vokřál, generálním partnerem IPS Fulldome Festivalu Brno 2016 je společnost Nowatron Elektronik a Front Pictures Inc. Partnery festivalu jsou Fulldome.pro, Konica Minolta, GOTO Inc., Mapcards.net, Metaspace, American Museum of Natural History, Sky-Skan Inc., Evans &amp; Sutherland, Spitz Inc. a další. Marketingovou, mediální a produkční podporu zajišťuje SNIP and CO.