Menu English

Chlupatá výstava

Ve vstupní hale Hvězdárny a planetária Brno bude od 5. dubna ke zhlédnutí vskutku netradiční – Chlupatá výstava. Výstava, jež představí některá tajemství neviditelných světů, výstava, jež se bude měnit ze dne na den.

Na Chlupaté výstavě budou k vidění velkoformátové fotografie plísní (mikroskopických hub). Ty sice v ledničce nebo starém chlebu nepůsobí nijak vábně, při výrazně detailnějším pohledu se ale promění v dekorativní objekty překypující roztodivnými tvary a pestrými odstíny všech barev. Snímky na výstavě byly pořízeny pomocí speciálních metod světelné i elektronové mikroskopie a makrofotografie. Autory fotografií jsou Petr Jan Juračka a Alena Kubátová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Chlupatá výstava bude doplněna o unikátní živý projekt – několik brněnských osobností obtisklo své dlaně do speciálního živného média, na kterém v průběhu dubna porostou kolonie bakterií a plísní z jejich vlastních rukou. Jak veliké rozdíly jsou mezi nimi a kolik mikroorganismů se nachází na jejich kůži? Svůj příspěvek z vlastní mikrobiální zahrádky dodal například Petr Vokřál – primátor statutárního města Brna, Marie Kučerová – ředitelka Filharmonie Brno, Miloš Havránek – generální ředitel Dopravního podniku města Brna, Libuše Nivnická – ředitelka Knihovny J. Mahena v Brně nebo Bohumil Šimek – ředitel Městské policie Brno.

Ruce však nejsou jediným místem, kde s jistotou nalezneme různorodé mikroorganismy. Ba naopak! Ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek pro Chlupatou výstavu obtiskl povrch svého těla hned z několika míst (s přispěním absolventů Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně). Kde asi sídlí ty nejzajímavější mikroorganismy, jejichž kolonie můžete vidět? Na rukou, na nohou, anebo…? Přijďte se podívat na Chlupatou výstavu! Volně přístupná před pořady v digitálním planetáriu po celý duben.