Od pondělí do čtvrtku u nás probíhá mezinárodní konference Galaxies at Crossroads: Outflows and IMF in the VLT/ELT/ALMA/JWST era. Proto máme bohužel pro normální lidi zavřeno.
Český Fulldome Festival Brno 2015 zná svého vítěze
Krátká i dlouhá. Pro děti i dospělé. Plovoucí po hladině i velmi detailní. Odvážná i konzervativní. Již osvědčená i teprve připravovaná. Na Hvězdárně a planetáriu Brno bylo během prvního ročníku Českého Fulldome Festivalu Brno 2016 představeno osm českých představení, z nichž diváci vybrali to nejzajímavější – Blíže ke hvězdám od Pavla Gabzdyla a Pavla Karase.
Český Fulldome Festival Brno není klasickým filmovým festivalem. Cílem je podpořit tvorbu jakýchkoli pořadů pro originální audiovizuální systémy promítající na polokulovité projekční plochy. Takových sálů, označovaných jako digitální planetária, je v České republice šest. Brno, Hradec Králové, Liberec, Plzeň a Ostrava přišla s „vlastní kůží na trh“ a ukázala své výtvory.
Techmania Science Center z Plzně uvedla tři představení Hluboký vesmír, Pijeme vodu z komet a Výprava do středu Země. Domácí Hvězdárna a planetárium Brno si troufla na Úžasné planety a Blíže ke hvězdám. Planetárium Ostrava připravilo pořad Cesty energie, Hvězdárna a planetárium Hradec Králové Sluneční soustavu 2015 a iQLANDIA Science Center Liberec Jež(íš)kovy voči.
Čestné uznání si nakonec odneslo představení Pijeme vodu z komet z autorské dílny Techmania Science Center Plzeň a živě komentovaný pořad Jež(íš)kovy voči z iQLANDIA Science Center Liberec. Hlavní cenu v podobě křišťálové koule obdrželo na základě diváckého hlasování představení Hvězdárny a planetária Brno, autorů Pavla Gabzdyla a Pavla Karase Blíže ke hvězdám.
Kdo si odnesl jakou cenu, ale není podstatné. Důležité je, že v České republice existuje hned několik týmů, které sebraly odvahu i um a jsou schopny dotáhnout do konce tak komplikovanou produkci pro digitální planetária.