Menu English

Čas kolem nás

Co je to čas? Jedna ze základních fyzikálních veličin, která určuje první souřadnici časoprostoru. Čas se dá také definovat jako neprostorové lineární kontinuum, v němž se události stávají ve zjevně nevratném pořadí. Jako takový je podstatnou složkou struktury vesmíru.

Čas má spoustu podob a lidé ho různě měří, dělí časová období a také si upravili čas na letní a zimní. Právě ten letní neodpovídá tomu astronomickému. V sobotu 30. dubna 2016 to bude přesně 100 let, kdy se na území České republiky objevil poprvé letní čas.

Jak se v průběhu let čas měřil a jak se měří dnes? Jak se počítá vesmírný čas a kolik hodin mají na Saturnu? Na tyto a další podobné otázky se pokusíme odpovědět v sobotu 30. 4. 2016 od 13 do 17 hodin na Hvězdárně a planetáriu Brno. Kromě výletů proti času v sále exploratoria, bude připraven i další doprovodný program. Výlety proti proudu času budou probíhat vždy v celou hodinu, přičemž kapacita je 40 výletníků za symbolický poplatek 50 Kč.

Na všechna představení je nezbytné koupit si vstupenku – buď na místě, nebo e-vstupenku. Kromě exploratoria můžete navštívit i některé z představení digitária:

10.00 Ptačí ostrov

14.00 Ptačí ostrov

15.30 Sluneční superbouře

17.00 Tajemství neviditelných světů

18.30 Tajemství neviditelných světů

20.00 LiStOVáNí.cz: Legenda Zikmund + Hanzelka

Praktické rady k vašemu výletu proti času

  • Na výlet se můžete vydat 30. dubna, odcházíme ve 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 a v 17.00.
  • Výlet je vhodný pro všechny věkové kategorie bez omezení věku.
  • Výletní jízdenka stojí 50 Kč.
  • Na jednotlivé výlety může vyrazit až 40 průzkumníků, doporučujeme si dopředu koupit místenku na www.hvezdarna.cz/program.
  • Po celou dobu bude připraven doprovodný program pro děti.
  • K dispozici jsou automaty s teplými nápoji i drobným občerstvením.
  • V naší šatně vám rádi a zdarma uschováme nejen oblečení, ale i kočárky nebo čarodějnická košťata.
  • S ohledem na probíhající rekonstrukci příjezdové cesty doporučujeme buď parkovat hned u koupaliště anebo využít služeb Dopravního podniku města Brna. Každou chvíli k nám jezdí tramvaj číslo 4.

Tak hurá na výlet proti času!