Menu English

Brňan Kurt Gödel ohromil Einsteina i svět. Hvězdárna mu vzdává hold časopisem a komiksem.

Jsou Brňané, na které je pyšný celý svět. Jednou z takových osobností je logik Kurt Gödel, který si své první matematické vzorečky odříkával v parku pod Špilberkem – tedy v místě, kde strávil dětství. Muž, bez kterého Einsteinova teorie relativity neměla svoje pokračování. Velikán, bez kterého by umělá inteligence dnes nebyla tak rozšířeným pojmem. Hvězdárna a planetárium Brno proto připravila poctu tomuto géniovi v podobě magazínu nesoucího jeho jméno.

„Dlouhodobě upozorňujeme na fakt, že v galaxii zvané věda najdeme mnoho různých hvězd,“ komentuje nový magazín s úsměvem Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na zázraky. „Pokud jsou obzvlášť zářivé a pokud se narodily v Brně, je radost o nich mluvit a nechat je jimi inspirovat. Takovou hvězdou celosvětového významu je bezesporu Kurt Gödel, po Aristotelovi největší pozemský logik ve vesmíru.“

V magazínu Kurt Gödel se se můžete začíst do komiksového příběhu, který ztvárnilo výtvarné duo Vendula Chalánková a Ján Obyšovský. Nebo zkusit vyluštit hned několik logických hádanek různých obtížností. Zjistíte také, jak se s odkazem autora vět o neúplnosti nechali inspirovat nejlepší evropští programátoři z brněnského Králova Pole. A samozřejmě i tentokrát zazní otázka: Existuje Bůh? A je dobrý? … i o tom byly Gödelovi úvahy.

Lifestylově pojatý časopis vychází v těchto dnech v nákladu deset tisíc kusů. K dostání je zdarma nejen na Hvězdárně a planetáriu Brno, ale také v informačních centrech, kavárnách i restauracích. K dispozici je navíc on-line verze na www.hvezdarna.cz

Hvězdárna a planetárium Brno stojí i za dalšími popularizačními projekty připomínající osud slavného Brňana. Po jeho stopách se můžete vydat například díky webové stránce www.kurtgodelbrno.cz, která má i svoji „tištěnou verzi“ v podobě mapového průvodce. Jeho jméno nese od roku 2019 také propojka ulic Pekařská a Husova.

Na vzniku časopisu se podílela Společnost Kurta Gödela, která se dlouhodobě věnuje uchování odkazu a myšlenek slavného logika pořádáním odborných konferencí, mezinárodních sympozií i osvětovým akcím. Díky nim se do Brna sjíždí přední světoví logici a matematici, aby poznali místo odkud vzešel tento mezinárodně oceňovaný génius.