Menu English

Astronomové do Evropy za informacemi k satelitním technologiím a pro tmavou oblohu

Astronomové do Evropy za informacemi k satelitním technologiím a pro tmavou oblohu v rámci programu Erasmus+.

Projekt

Hvězdárna a planetárium Brno, příspěvková organizace čerpala grant na projekt Astronomové do Evropy za informacemi k satelitním technologiím a pro tmavou oblohu 2020-1-CZ01-KA104-077569 v rámci programu Erasmus+ klíčová akce 1: Vzdělávací mobilita jednotlivců. Projekt trval po dobu 24 měsíců od 1. 12. 2020 do 30. 11. 2022.

Plán versus realita

V plánu bylo realizovat mobility do 7 evropských krajin především u těchto partnerů:

  • Chorvatsko – Zvjezdarnica Zagreb;
  • Finsko – Heureka, the Finnish Science Centre, Vantaa;
  • Bulharsko – Muzeiko Foundation, Sofia;
  • Lotyšsko – Ventspils Creative Centre with Planetarium;
  • Kypr – Cyprus Astronomy Organisation, Tseri;
  • Portugalsko – Exploratório – Centro Ciência Viva Coimbra;
  • Irsko – Blackrock Castle Observatory, Cork.

Díky úskalím turbulentní covidové doby, jsme realizaci mobilit odkládali po celý rok 2021. Naštěstí se situace následující rok uklidnila a mohli jsme bez větších rizik mobility realizovat. Výsledkem projektu je pro nás zatím rekordní počet 7 mobilit realizovaných během 9 měsíců. To je na náš malý kolektiv úctyhodné číslo. Ovšem měli jsme štěstí a vše jsme zvládli díky vstřícnosti partnerů a velkému nasazení našich zaměstnanců a účastníků mobilit. Vedle zmíněných partnerů jsme se vždy snažili navštívit i další kulturní a vzdělávací instituce tak, abychom efektivně využili strávený čas v dané lokalitě.

Výstupy projektu

Díky projektu jsme mohli čerpat zkušenosti a nové nápady od našich zahraničních kolegů. Nemalou důležitost také přikládáme navázání nových kontaktů a rozšiřování profesní sítě. S některými kolegy se pravidelně vídáme na každoroční přehlídce pořadů pro digitální planetária – Fulldome Festival Brno. Doufáme, že nás někteří z letošních účastníků také poctí svou návštěvou na tomto festivalu. Projekty pro nás mají také podstatný význam v naší tvorbě. Například během mobility ve Finsku jsme pořídili záběry polárních září, které sloužili jako jeden z materiálů při tvorbě našeho pořadu s názvem Polární záře, který měl premiéru pro veřejnost v říjnu 2022.

Pár čísel na závěr

Mobility absolvovalo celkem 25 účastníků. Ti navštívili během mobilit přes 22 institucí – planetária, hvězdárny, science centra, muzea atd. Průměrná délka trvání jedné mobility na účastníka byla přibližně 6 dnů.