Alien Night: 40 let teroru
„Pořád ještě nechápete, s čím máte co do činění, co? Dokonalý organismus. Jeho strukturální dokonalosti se vyrovná pouze jeho zrůdnost.“ (android Ash)
V tomto roce uplynulo již neuvěřitelných 40 let od doby, co se na stříbrných plátnech poprvé objevilo nejdokonalejší, nejděsivější a nejznámější filmové monstrum vůbec – Vetřelec. Nesmrtelné a zcela zaslouženě kultovní dílo, které navždy ovlivnilo a pozměnilo budoucnost žánru sci-fi a také hororu! Zavzpomínejte tedy spolu s námi v sále velkého planetária během státního svátku 28. září v 18:00 na tuhle filmovou klasiku – bude vás čekat projekce samotného prvního dílu z roku 1979 a poté následná diskuse s filmovým recenzentem, překladatelem, publicistou a hudebním skladatelem Františkem Fukou. Abyste se o této legendě dozvěděli více, tak vám také promítneme unikátní dokument Paměť – zrod Vetřelce (v originále Memory: The Origins of Alien), obsahující dosud nepublikované rodinné archivy scenáristy Dana O’Bannona a výtvarníka H. R. Gigera. Samozřejmě nebude chybět pestrý doprovodný program v duchu tohoto nezničitelného xenomorfa, a to například hnízdo vetřelců v sále malého planetária!
Zarezervujte si své místo čas na https://program.hvezdarna.cz.
Duchovním otcem tohoto legendárního díla se stal scénárista, režisér a tvůrce vizuálních efektů Dan O´Bannon (1946–2009). O´Bannova hvězda začala pomalu stoupat, když začal spolupracovat se slavným režisérem Johnem Carpenterem na nízkorozpočtovém sci-fi s názvem Dark Star z roku 1974. Jeho nejznámější prací je ale právě námět a scénář k filmu Vetřelec. Tím, kdo významně pomohl přivézt Vetřelce k životu, byl britský režisér Ridley Scott (*1937), který zpočátku režíroval televizní programy a reklamy. Scottovým prvním režijním celovečerním snímkem se stali Soupeři z roku 1977, ale osudovým se pro něj o dva roky později stal xenomorf z hlubin vesmíru, který ho navždy dostal na filmové výsluní.
V této první části kultovní sci-fi ságy z roku 1979 se také setkáváme se Sigourney Weaver (*1949) v roli statečné Ripleyové, která jako jediná z posádky vesmírné lodi Nostromo zůstává naživu v souboji s hrůznou bytostí. Co se týče akčních filmů, její postava otevřela dveře dalším ženám a bez ní by možná nikdy nebyla Sarah Connorová (Linda Hamilton) chránící svého syna před Terminátorem nebo například Trinity (Carrie Anne Moss) z temného světa Matrixu. A samozřejmě nesmíme zapomenout na tvůrce samotné postavy Vetřelce, kterým byl švýcarský malíř, sochař a návrhář jménem Hans Ruedi Giger (1940–2014). H. R. Giger je především známý jako stvořitel uměleckého směru s názvem biomechanický surrealismus, spolupracoval na scenériích filmu a za samotnou postavu Vetřelce nakonec v roce 1980 získal cenu Oscar americké Akademie filmového umění a věd.
Svět Vetřelce je velice rozsáhlý, stejně tak pozadí samotného vzniku tohoto jedinečného filmu, který pomohl povýšit žánr sci-fi a hororu na novou a kvalitnější úroveň a být tak plnohodnotnou konkurencí ostatním „dospělejším“ žánrům. Pokud se tedy chcete o fenoménu Vetřelec dozvědět více, tak není nic jednoduššího než přijít 28. září na Hvězdárnu a planetárium Brno na Kraví hoře a zavzpomínat třeba na kapitána Dallase, navigátorku Lambertovou, hlavního inženýra Parkera, nejvyššího důstojníka Ellen Ripleyovou a na celou zbylou část posádky… a taky na kocoura Jonese. Těšíme se na Vás!
Zarezervujte si své místo čas na https://program.hvezdarna.cz.