Menu English

665. narozeniny Kraví hory a konec světa

V úterý 20. prosince 2011 uplyne přesně 665 roků od nejstarší písemné zmínky o Kraví hoře, na které stojí Hvězdárna a planetárium Brno. V Pamětní knize města Brna, uložené v Archivu města Brna jako rukopis číslo 39, se totiž u zápisu z 20. prosince 1346 doslova uvádí: “…et Haiden pistor cum vinea sua in Chueberck sita…“, v překladu „… a Haiden pekař se svou vinicí v Kuhbergu — alias na Kraví hoře“.

Jiný rukopis, tentokrát v Berní knize města Brna, uvádí zápis z roku 1348 „Item Heimannus habet vineam in Chueberck…“, tj. „… Dále Heimann má vinici v Kuhberku — alias na Kraví hoře“. Oba výrazy — Cimpl i Kraví hora — mají proto už více než sedmisetletou tradici.

Pokud letos uplyne 665 roků od první písemné zmínky, znamená to, že v příštím roce oslavíme 666. narozeniny Kraví hory. Zřejmě se nejedná o náhodu. Magická číslovka totiž předchází 21. prosinec, kdy doběhne Mayský kalendář a nastane konec světa. Kolem Země totiž prolétne planeta Nibiru, která vychýlí zemskou osu a způsobí obrovská zemětřesení i záplavy. …

Více se o Kraví hoře dozvíte na www stránkách http://kravihora.hvezdarna.cz O nadcházejících katastrofických událostech pak bude vyprávět nové multivizuální představení “Zpráva o konci světa”, které má pod umělou oblohou velkého planetária premiéru 1. února 2012.

Na ilustraci nejstarší vyobrazení města Brna od Jana Willenberga z roku 1593 zachycuje nejen pevnost Špilberk, rozestavěný chrám svatého Petra a Pavla či starou radnici a kostel svatého Jakuba, ale v pozadí i Kraví horu…