Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Vesmírná galerie ve Vaňkovce

Od 10. do 20. ledna 2013 objevíte ve Vaňkovce vesmírnou galerii. V těchto dnech se v Galerii Vaňkovka představí Hvězdárna a planetárium Brno, která patří k těm nejmodernějším institucím svého druhu v Evropě. Hvězdárna prošla významnou rekonstrukcí a v současné době nabízí nejen zajímavé expozice a programy pro veřejnost, ale také krásný výhled na Brno a zajímavou architektonickou podívanou na novou budovu, která vznikla dle návrhů ateliéru architekta Martina Rudiše.

Ve Vaňkovce představí Hvězdárna a planetárium Brno velkoformátové záběry blízkých vesmírných objektů i těles z okrajů viditelného vesmíru, stejně jako zajímavé exponáty ze svého depozitáře. U fotostěny si návštěvníci Vaňkovky pořídí fotografii přímo z měsíční či marsovské krajiny, astronomické váhy jim zase pomůžou zjistit, jaká by byla jejich aktuální váha na Měsíci.

„Vesmír je celý svět kolem nás. Nejen hvězdy, mlhoviny a galaxie, které tak obdivujeme. Ale také planeta Země, my lidé, budova brněnské hvězdárny i obchodní Galerie Vaňkovka. To všechno v sobě nese otisk Velkého třesku a to všechno se řídí zákony napsanými samotnou přírodou. Proto si považujeme za velikou čest na takovém místě předvést alespoň drobný střípek krás vesmíru. Nejde přitom pouze o galerii zajímavých záběrů, ale s pomocí mobilního telefonu a čtečky QR kódů o virtuální knihu plnou nejrůznějších překvapení,“ prozrazuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

„Jsem velmi rád, že můžeme ve Vaňkovce prezentovat krásnou a moderní brněnskou Hvězdárnu a planetárium. Myslím, že můžeme být právem hrdí na tuto instituci, které již několika generacím přibližuje krásu vesmíru kolem nás,“ řekl Martin Kondrát, ředitel Galerie Vaňkovka Brno.

Výstavu si návštěvníci Galerie Vaňkovka můžou užít také s odborným výkladem pracovníků Hvězdárny a planetária Brno, kteří budou každý den vždy v 18 hodin zdarma provádět zájemce celou výstavou. U prohlídky s výkladem se dozví nejrůznější zajímavosti o záhadách vesmíru a dokonce budou moci vyhrát zajímavé ceny v případě, že správně odpoví na položené otázky.