Menu English

Už je tady zas! Festival vědy – tentokrát – s Jihomoravským krajem

Už je tady zas! Festival vědy – tentokrát – s Jihomoravským krajem

Ta největší vědecko-populární taškařice, která se koncem léta odehraje v Brně, je opět tady! Vědecké, vzdělávací a další instituce se pokusí dokázat, že bez nadaných vědců a jejich objevů by svět kolem nás nebyl tak příjemným místem. V pátek 7. září a v sobotu 8. září 2018 přestěhují své instrumenty a nejrůznější nářadí do areálu dopravního hřiště na Riviéře a ukáží, zač je toho vědecký loket! Festival vědy – tentokráte za skvělé podpory Jihomoravského kraje – je totiž kratochvilnou prezentací brněnských vysokých škol, akademických pracovišť i vzdělávacích institucí. Bude to zábava, ale zábava velmi inteligentní.

  • Kdy? V pátek 7. září a v sobotu 8. září 2018 od 9.00 do 18.00
  • Kde? V areálu Dopravního hřiště Riviéra Brno.
  • Za kolik? Zadarmo!
  • Kdo? Snad všechny vědecké instituce působící v našem městě!

 Jižní Morava je právem považována za lídra mezi kraji České republiky v oblasti vědy, výzkumu a inovacíNáš kraj podporuje vědu a výzkum dlouhodobě, zelenou mají u nás všechny akce rozvíjející tento trend. A patří mezi ně samozřejmě i inteligentní zábava v podobě velmi úspěšného a divácky atraktivního Festivalu vědy. Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje

Když cokoliv bereme s humorem a nadhledem, neznamená to, že se tomu vysmíváme, ale že jsme to lépe poznali a přijali jsme to za své. V Brně a Jihomoravském kraji se dlouhodobě daří inovativnímu myšlení, vědě, výzkumu, ale také vzdělávání na všech stupních škol a popularizaci vědy. Nepochybuji o tom, že Festival vědy opět namíchá vědeckou solidnost a humorný nadhled v tom nejlepším poměru a že tak vytvoří přitažlivou sloučeninu poučení a zábavy pro všechny, které těší sdílet poznatky o světě kolem nás a kteří rádi odhalují jeho tajemství. Petr Vokřál, primátor statutárního města Brna  

Samozřejmě je těžké říci, co bude na Festivalu vědy s Jihomoravským krajem nejzajímavější. Všechny prezentace jsou úžasné, vždyť jsou ukázkou toho, jak jsou lidé chytří… Novinkou letošního roku je ale účast nadšených žáků i učitelů Základní školy Novolíšeňská. Chemici z VUT si pak připraví chůzi po ne-newtonovské kapalině. Tedy něco, to tady dosud nebylo. Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, hlavní garant Festivalu vědy s JMK

Záštitu nad Festivalem vědy laskavě poskytli: Robert Plaga – ministr školství, mládeže a tělovýchovy, Petr Vokřál – primátor statutárního města Brna, Bohumil Šimek – hejtman Jihomoravského kraje, Mikuláš Bek – rektor Masarykovy univerzity, Alois Nečas – rektor Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, Danuše Nerudová – rektorka Mendelovy univerzity v Brně, Petr Štěpánek – rektor Vysokého učení technického v Brně, Bohuslav Přikryl – rektor Univerzity obrany, Eva Zažímalová – předsedkyně Akademie věd České republiky.

Akce se zúčastní zástupci těchto institucí: Akademie věd České republiky, Bioskop, FabLab Brno, Hasičský záchranný sbor JMK, Hvězdárna a planetárium Brno, Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Masarykova univerzita, Mendelova univerzita v Brně, Městská policie Brno, Moravské zemské muzeum, SAKO, Technické muzeum v Brně, Univerzita obrany, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, VIDA! science centrum, Vysoké učení technické v Brně, Zetor Gallery, ZŠ Novolíšeňská Brno.

Hlavním garantem Festivalu vědy již pět roků Hvězdárna a planetárium Brno. Akce je součástí projektu Jihomoravská kraj fandí vědě, který je spolufinancován právě Jihomoravským krajem.

Na co se můžete také těšit?

V plném chodu budou aparatury chemiků z Vysokého učení technického v Brně. K vidění budou komentované pokusy z anorganické chemie, třeba rozzuřený grizzly, k ochutnání pokrmy na bázi gelů pro odvážené diváky.

Společnost SAKO přiblíží energetické využívání odpadu, Městská policie Brno dokáže, že věda nám pomáhá, abychom se v brněnských ulicích cítili bezpečně. Že věda může být sladká, zažijete s Mendelovou univerzitou v Brně! Ochutnáte zmrzlinu z dusíku, na vlastní oči uvidíte, co dokáže robotická ruka a také vás naučíme dojit z kravského vemínka.

Pojďte to s námi pořádně roztočit a vyzkoušejte si pokusy s momentem setrvačnosti a odstředivou silou. Zjistíte, díky čemu z kola nejen nespadneme, ale můžeme na něm vyhrát závod! Na to láká VIDA! science centrum. Chcete si procvičit logické myšlení? Knihovna Jiřího Mahena v Brně vám  prostřednictvím logických her pro malé i velké ze svého fondu pomůže řádně protočit mozkové závity.

Z Akademie věd České republiky dorazí odborníci hned ze tří ústavů. Expozice Botanického ústavu se bude týkat kvality vody nejen povrchové, ale i pitné a odpadní, stejně jako života ve vodě, rozboru vody či testů ekotoxicity. Ústav fyziky materiálů ukáže napětí, které dává věci do pohybu, umí změnit strukturu materiálu nebo dokáže zbořit most. A Archeologický ústav vás přesvědčí, že v tom nejsou sami – dozvíte se o spolupráci archeologů s jinými vědními obory.

Technické muzeum v Brně vybírá to nejlepší z aktivit letošního roku k našim výstavám (např. výstava o smaltu, výročí Vladimíra Remka atp.) – přijďte si vyzkoušet nejen své znalosti, ale i svou zručnost! Základní škola Novolíšeňská připravuje Pokusy v Mraveništi – interaktivní expozici, kde si účastníci vyzkouší mnoho pokusů a vyrobí si i jednoduché funkční fyzikální a matematické hračky.

Do programu se samozřejmě zapojí i Moravské zemské muzeum, jeho entomologické oddělení připraví ukázky živého hmyzu, mikroskop s muzejními exempláři, jantar a ochutnávku hmyzích specialit. A ve FabLabu se můžete setkat s digitální výrobou, která v dnešní době umožňuje tvořit (téměř) cokoliv, co vás napadne.

Ve stánku Univerzity obrany si návštěvníci mohou otestovat své dovednosti na laserovém střeleckém trenažéru, zapojit se do kognitivního tréninku a vyzkoušet si elektroniku v plné polní. Pro děti jsou připraveny různé hry a nejmladší návštěvníci si mohou užít skákací hrad.

Studenti Veterinární a farmaceutické univerzity Brno návštěvníkům zábavnou formou přiblíží farmaceutické a veterinární řemeslo. Nechají nahlédnout pod pokličku svého budoucího povolání – chybět nebude věštění z rentgenových snímků, dojení, střílení uspávací šipkou, poznávání léčivých rostlin nebo příprava léků.

Hned pět stanovišť připravuje Masarykova univerzita. S Ústavem geologických věd si vyzkoušíte nejstarší metodu získávání zlata. V případě bezoblačného počasí můžete pozorovat fotosféru a chromosféru Slunce speciálními dalekohledy z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky. Karel IV., Jošt Lucemburský nebo Jan Žižka – to jsou významné osobnosti českých dějin, které zná každý z dějepisu, historických knih nebo filmů. Ale jak tito lidé opravdu vypadali, jaká zranění utrpěli nebo jak zemřeli? Na to odpoví pracovníci Ústavu antropologie. Nutriční specialisté pro změnu prozradí, co co všechno (ne)víte o potravinách. A Bioskop představí záhady bioluminiscence.

Přijďte do Divadla vědy

Divadlo vědy se bude odehrávat ve vědeckém stanu s kapacitou přibližně 250 míst. Každý program trvá 40 minut. Základní i střední školy si mohou místa na vystoupení v pátek 7. září bezplatně rezervovat na www.hvezdarna.cz/program.

Termíny vystoupení v pátek 7. září:

9.00 Chemici z VUT opět zasahují – Fakulta chemická VUT v Brně
10.00 Pojďte to roztočit! – VIDA! science centrum
11.00 Jsem v ŠOKu, zábavy jednoduché, leč vědecké – ZŠ Novolíšeňská Brno
12.00 Chemici z VUT opět zasahují – Fakulta chemická VUT v Brně

15.00 Pojďte to roztočit! – VIDA! science centrum
16.00 Chemici z VUT opět zasahují – Fakulta chemická VUT v Brně

Termíny vystoupení v sobotu 8. září

9.00 Chemici z VUT opět zasahují – Fakulta chemická VUT v Brně
10.00 Pojďte to roztočit! – VIDA! science centrum
11.00 Jsem v ŠOKu, zábavy jednoduché, leč vědecké – ZŠ Novolíšeňská Brno
13.00 Chemici z VUT opět zasahují – Fakulta chemická VUT v Brně
14.00 Chemici z VUT opět zasahují – Fakulta chemická VUT v Brně
15.00 Pojďte to roztočit! – VIDA! science centrum
16.00 Jsem v ŠOKu, zábavy jednoduché, leč vědecké – ZŠ Novolíšeňská Brno
17.00 Chemici z VUT opět zasahují – Fakulta chemická VUT v Brně

Jak se k nám dostanete?

Jednoduše. Areál Dopravního hřiště Riviéra Brno je snadno dostupný městskou hromadnou dopravou – autobus č. 44 a 84, zastávka Riviéra. Od Mendlova náměstí, ze kterého je to 5 minut jízdy, bude doprava posílena. Přímo před areálem je také velkokapacitní parkoviště (zdarma).

festival_vedy_2018_A4