Menu English

Středoevropský fulldome festival skončil

Středoevropský fulldome festival skončil

Na Hvězdárně a planetáriu Brno skončil první ročník Středoevropského fulldome festivalu Brno 2015. Vítězné ceny si odnesli tvůrci z Polska, Francie a Spojených států.

Během 13. a 14. dubna 2015 bylo na Hvězdárně a planetáriu Brno promítnuto 38 pořadů, které dohromady trvaly 16 hodin 29 minut. Autorská představení pocházela z Austrálie, Japonska, Thajska, Ruska, Ukrajiny, Polska, Německa, Francie, Spojených států amerických. Napříč naší planetou cestovali i producenti jednotlivých pořadů.

Středoevropský fulldome festival Brno 2015 navštívilo 95 pracovníků planetárií z celé Evropy. K nim se přidaly tři desítky zástupců běžných diváků. Uděleny byly hned tři ceny – diváků, ředitele Hvězdárny a planetária Brno Jiřího Duška a odborné poroty. Předsedkyní odborné poroty byla Pamela Gay, americká astronomka a popularizátorka vědy, podcasterka, spisovatelka a autorka tzv. otevřených vědeckých projektů, do kterých se může zapojit nejširší veřejnost. Druhým členem byl Tomáš Opatrný, pedagog z Palackého univerzity v Olomouci, zabývající se kvantovou optikou. Třetí a poslední člen poroty byl Lukáš Richter, ředitel nového VIDA! science centra.

Ceny v podobě křišťálové, „věštecké“ koule nakonec získala tato představení:

Cena diváků

Polaris, the Space Submarine and the Mystery of the Polar Night od produkční společnosti Saint-Etienne Planetarium Production. Představení určené nejmenším návštěvníkům digitálních planetárií mělo na tomto festivalu světovou premiéru.

Cena ředitele Hvězdárny a planetária Brno

Habitat Earth od produkční společnosti California Academy of Sciences. I toto představení se silným ekologickým nábojem mělo na brněnském festivalu světovou premiéru.

Cena odborné poroty

Dream to Fly od produkční společnosti Copernicus Science Centre, Heavens of Copernicus Planetarium, které vyniká realistickým ztvárněním všech možných, i nemožných létajících prostředků.

S představením Polaris se brněnští diváci seznámí už v říjnu tohoto roku. O uvedení zbývajících se intenzivně vyjednává.