Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Se školou na hvězdárnu

Se školou na hvězdárnu

Blíží se konec školního roku a proto si Vám a Vašim studentům dovolujeme nabídnout vzdělávací programy Hvězdárny a planetária Brno, které lze objednat ode dneška až do června.

Náš repertoár v roce 2015 doplnila hned čtyři představení. Se zvířátky o vesmíru je určeno mateřským školám a žákům prvních tříd základních škol. Úžasné planety zábavnou formou seznamuje žáky druhých stupňů s podobou Sluneční soustavy. Pro ještě starší diváky je pak vhodný Temný vesmír, kde se diskutuje podoba našeho vesmíru. Vhodným doplňkem výuky biologie je výpravné představení Přírodní výběr o podivuhodných objevech Charlese Roberta Darwina. Výraznou renovací v posledních týdnech prošly i komentované experimenty z geometrické a vlnové optiky.

Na brněnskou hvězdárnu jsem se poprvé dostal ke konci prvního desetiletí její existence. Takže jsem vlastně Kraví horu neviděl jinak než právě s hvězdárnou. Mám doslova pocit, jako kdyby tam byla věčně. Samozřejmě, že v posledních letech velmi pečlivě sleduji její opravdu velkolepou modernizaci, můžu blahopřát původní hvězdárně i městu Brnu, že má takovou instituci. A budu vám vždycky držet palce, dokud budu mít sílu ty palce držet. Vladimír Remek, kosmonaut

Součástí všech vzdělávacích pořadů je přitom orientace na večerní obloze. Školení moderátoři žákům ukáží nejnápadnější hvězdy i souhvězdí, stejně jako viditelné planety. To vše za pomocí nejlepšího projektoru hvězdné oblohy (z pohledu pozemského pozorovatele) na světě.

Jak si objednat návštěvu?

Na všechny vzdělávací pořady máme zvýhodněné vstupné 80 Kč na žáka. Pedagogický doprovod má vstup zdarma, zdarma jsou i pracovní listy a metodické materiály. Školy z Brna a blízkého okolí mohou využít atraktivní nabídku Dopravního podniku města Brna na dopravu ze školy na hvězdárnu a zpět.

Vaši návštěvu na Hvězdárně a planetáriu Brno si můžete pohodlně objednat přes internet na adrese www.hvezdarna.cz/skoly anebo telefonicky na čísle 541 321 287 každý pracovní den od 7.30 do 15.30. Na stejném telefonním čísle Vám rádi poskytneme další informace a poradíme Vám s výběrem nejvhodnějšího pořadu.

Proč vyrazit na hvězdárnu?

To je jednoduché. Vycházíme z věku a znalostí žáků, klademe důraz na osobní zkušenosti. Propagujeme kritický způsob myšlení a praktické aplikace vědeckého poznání v reálném životě. Naším hlavním cílem je pozitivní motivace: přírodovědný výzkum je zajímavý, perspektivní a důležitý. Jsme srozumitelní a interaktivní, nenabízíme pouze astronomické pořady. Naši zkušení moderátoři mají přírodovědné vzdělání. Samozřejmostí jsou pracovní listy pro žáky a metodické materiály pro pedagogy navazující na všechny naše vzdělávací pořady.

Vzdělávací pořady uvádíme ve třech různých sálech. Digitárium nahrazuje původní planetárium a součástí zde předváděných představení je prohlídka hvězdné oblohy. V exploratoriu se můžete zúčastnit komentované prohlídky výstavy o Sluneční soustavě. V přednáškovém sále předvádíme pokusy z optiky.